VEKİL GÜNEŞ; “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ, MİLYARLARCA MÜSLÜMANIN KUTSAL KİTABINA HAKARET ETMEYE BAHANE EDİLEMEZ”

25.01.2023 20:46

KARABÜK MİLLETVEKİLİ NİYAZİ GÜNEŞ;
“DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ, MİLYARLARCA MÜSLÜMANIN KUTSAL KİTABINA HAKARET ETMEYE BAHANE EDİLEMEZ”

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş,Kur’an-ı Kerim’e yönelik “alçakça” eyleme sert tepki vererek;“Düşünce özgürlüğü, milyarlarca Müslümanın kutsal kitabına hakaret etmeye bahane edilemez “dedi.
Vekil Güneş,Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakıldığını, Dışişleri Bakanlığı yetkililerin tüm uyarılarına rağmen İsveç makamları tarafından eyleme izin verildiğini ve polis koruması altında söz konusu nefret suçunun işlendiğini belirterek şunları söyledi;
“Saygıdeğer Basın Mensupları;
Geçen hafta Cumartesi günü İsveç makamları tarafından başkent Stockholm’de kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimin yakılmasına izin verilmiştir. Söz konusu nefret suçunu kınamak için düzenlediğimiz basın toplantısına hoş geldiniz.

Bu vesile ile hepinizi en kalbi dileklerime selamlarım.

Değerli Basın Mensupları;
İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılacağının öğrenilmesi üzerine İsveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak gerekli ikazlar yapılmıştır.

Türk Dışişleri yetkililerinin tüm uyarılarına rağmen, maalesef İsveç makamları tarafından izin verilmiş, Türk Büyükelçiliğinin önünde polis koruması altında söz konusu nefret suçunun işlenmesine müsaade edilmiştir.

İsveç, bütün uyarılara rağmen Türkiye’ye yönelik provokatif terör eylemlerine izin vermeye devam etmektedir.  2 hafta önce yine Stockholm’de terör yandaşlarının Türkiye aleyhine gösteri yapmasına izin vermişlerdir.

Stockholm Büyükelçiliğimiz önünde Kur’an-ı Kerime yönelik alçakça eyleme izin vererek İsveç yönetimi suç ortağı olmuştur.    Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerime yapılan bu hakareti lanetliyorum. Türkiye’yi ve tüm İslam âlemini hedef alan eylemlere izin veren İsveç makamlarını kınıyorum, kabul edilemez bu hatadan bir an evvel dönmeye davet ediyorum.

Kıymetli Basın Mensupları;
Kur’an, insanlığa doğru yolu gösterip, onları dünya ve ahiret saadetine eriştirmek için, Yüce Allah’ın indirdiği son ilâhî kitaptır. Allah’ın ezeli kelamıdır. On dört asırdan beri Müslümanların hafızalarında, nesillerden nesillere ezberlenmek yoluyla aktarılmıştır.

Hicr süresi 9. Ayette “Kur’an’ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.” buyrulmaktadır. Kur’an’ı kıyamete kadar koruyacak olacak olan da Yüce Allah’tır. Dünyadaki tüm Kur’anlar yakılsa, tahrip edilse, ortadan kaldırılsa bile, Müslümanların zihinlerde var olmuştur, kıyamete kadar da var olacaktır.  Kur’an’ın sahibi Allah’tır.  Allah’a savaş açan yenilmeye ve kaybetmeye mahkûmdur.  

Biz, hiç bir dinin kutsallarına hakaret edilmesini tasvip etmeyen hoşgörü ve tolerans geleneğinden geliyoruz. Bu bağlamda, İncil’e, Tevrat’a ve diğer dinlerin kitaplarına veya kutsallarına hakaret edilmesini lanetliyoruz. İsveç Parlamentosu önünde birisi İncil yakmak için izin istese veya İsveç’teki İsrail Büyükelçiliğinin önünde birisi Tevrat yakmak için izin istese acaba demokrasi ve düşünce özgürlüğü deyip onlara da izin verecekler mi? Elbette ki izin vermezler.!

Başka bir dinin kutsal kitabının yakılmasına izin vermezler. Maalesef Kur’an-ı Kerim ve İslam düşmanlığı söz konusu olunca, hemen ifade ve düşünce özgürlüğü diyorlar. Bu yapılan Kur’an-ı Kerim’e yönelik alçakça bir nefret suçudur.
“Düşünce özgürlüğü”, milyarlarca Müslümanın kutsal kitabına hakaret etmeye bahane edilemez. İsveç hükümetinin derhal gereğini yapması ve bütün insanlıktan özür dilemesi gerekir.

Müslümanları hedef gösteren ve kutsal değerlerimize hakaret eden İslam düşmanı provokatif eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bu aşağılık eylem, aynı zamanda İslam düşmanlığının, ırkçı ve ayrımcı akımların, Avrupa’da ulaştığı kaygı verici seviyesinin bir başka göstergesidir. İsveç makamlarını bu nefret suçunun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya, tüm ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İslam düşmanlığına karşı somut tedbirler almaya çağırıyoruz.
Nefret suçu ve ırkçılık, düşünce özgürlüğü değildir. İsveç yasalarına,  Avrupa Konseyi kararlarına ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına göre nefret suçu, düşünce özgürlüğü veya ifade özgürlüğü değildir.
Çok Değerli Basın Mensupları;
İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımı konusunda 28 Haziran 2022’de Madrid’de NATO Genel Sekreterinin girişimiyle gerçekleşen üçlü zirvede; İsveç, Finlandiya ve Türkiye Dışişleri Bakanları arasında mutabakat imzalanmıştır.

Söz konusu mutabakatta; her iki ülke, terör örgütlerine karşı mücadele etme konusunda Türkiye ile işbirliği yapacaklarını, terör örgütlerinin ülkelerinde Türkiye aleyhinde faaliyet göstermelerine izin vermeyeceklerini, terör zanlılarını yargılanmak üzere Türkiye’ye iade edeceklerini taahhüt etmişlerdir. Ancak İsveç makamları imzaladıkları bu mutabakatı ısrarla ihlal etmeye devam ediyorlar.

Türkiye ile NATO’da müttefik olmak isteyen İsveç’in, Türkiye aleyhine gösteri yapan terör örgütlerine izin vermesi, terör örgütlerine para toplanmasına ve insan devşirilmesine göz yumması, kutsal kitabımız Kur’an’ın yakılmasına izin vermesi müttefiklik ruhuna aykırıdır.

İsveç’in NATO üyeliği bu şartlar altında Gazi Meclis’in onayından geçemeyecektir. Dinimize, dilimize, kutsal değerlerimize, Türk ve Türkiye Yüzyılı hedeflerimize, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a saygısızlığın muhakkak bir karşılığı olmalıdır. Stockholm’de büyükelçiliğimiz önünde Kur’an-ı Kerim’e yapılan insanlık dışı saldırı kabul edilemez. İsveç’teki Kur’an-ı Kerim yakılma skandalının ardından bu kez de Hollanda’da Kur’an-ı Kerim yırtılarak Müslümanlar hedef alınmıştır.  Avrupa’da, Türk ve Müslüman düşmanları, Anayasa gereği ülkelerinde yaşayan Müslümanları sokağa dökerek hata yapmalarını bekliyorlar. Sadece Türk milletini değil, milyarlarca Müslümanı incitecek bu saygısızlığın amacını da, hedefini de iyi biliyoruz.

İslam’ın getirdiği rahmete,  hiç kimseden esirgemediği sevgi ve şefkate, dünyamızda egemen olmasını istediği sevgi ve barışa olan davetine hem bizlerin hem de bütün insanlığın ihtiyacı bulunmaktadır. Bu vesile ile Perşembe akşamı idrak edeceğimiz mübarek üç ayların ilk kandil gecesi olan Regaip gecesinin ülkemize,  İslam âlemine ve tüm insanlığa huzur, barış ve esenlik getirmesini temenni eder, hepinizi saygı ile selamlarım.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.