VEFA ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ’NDEN DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ’NE ÖZEL ETKİNLİK

VEFA ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ’NDEN DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ’NE ÖZEL ETKİNLİK
22.03.2024 22:00

VEFA ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ’NDEN DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ’NE ÖZEL ETKİNLİK..

Vefa Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’ne özel etkinlik düzenledi.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde düzenlenen etkinlik Kurum Müdürü Sevda AYDIN ve Uzman Öğretmen Kadrosuyla, Cevizkent Bahattin Gazi İlkokulu ile birlikte Kares  Avm’de gerçekleştirildi.

Etkinlikte Ritim, Boyama çalışamaları. Spor Parkurları, Zeka Oyunları, gitar  ve piyano dinletileri yapıldı.Ayrıca etkinlikle hem down sendromuna dikkat çekmek hem de farkındalık oluşturmak için vatandaşlar bilgilendirirdi.

“DOWN SENDROMLU BİREYLERİMİZİN YANINDA OLMALIYIZ”

Down sendromunun bir hastalık değil genetik bir farklılık olduğunu, söyleyen AYDIN “Bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendromlu bireylerde bulunan kromozom sayısının 47 olmasından kaynaklanır.

Bugün dünya üzerinde yaklaşık 6 milyon Down Sendromlu birey yaşamaktadır. Birleşmiş Milletler, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 21 Mart’ı “Dünya Down Sendromu Günü” olarak tanımıştır ve her yıl 21 Mart’ta Down Sendromu konusunda toplumda farkındalık yaratmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil bir farklılıktır. Down sendromlu bireylerimizin hem eğitimi hem de toplumla bütünleşmesi için sevgi temelli bir yaklaşımla onların yanında yer almalı ve toplumlumuzun doğal bir parçası olarak kabul etmeliyiz. Bu farklılığa sahip olan bireylerin zamanında ve doğru bir eğitimle ne kadar başarılı olabildiğini gösteren birçok örnek var.
Toplum olarak Down sendromlu bireylerimizin hem farkında hem de yanında olmalıyız.” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.