Üniversiteler Arası Kuruldan Skandal Karar

Üniversiteler Arası Kuruldan Skandal Karar
07.07.2020 16:50

Biz dün söylediklerimizin arkasındayız ve bugün de aynısını söylüyoruz; bir kimse suçu kesinleşinceye kadar masumdur. Fakat yine bir kimse mahkeme sonuçlanıp suçsuz olduğu belirleninceye kadar kritik idari görevlerde bulunamaz, Doçentlik ünvanı alamaz. Önce mahkemesi nihai olarak bitecek sonra istenilen yerde görev yapacak.

Malumunuz geçtiğimiz günlerde bir haber yaptık. Haberimizin yankıları hala sürüyor. Öyle ki bugün yaptığımız haberle ilgili haber merkezimize yeni bilgiler ulaştı. Bu bilgilerde habere konu M.T.G ‘in ilgili davadan beraat ettiği yazıyordu. Ve bu konu ile ilgili de bir haber yapıp yapmayacağımız sorgulanıyordu. Bizim şahıslarla derdimizin olmadığını, devletimize birlik ve bütünlüğümüze kast etmek isteyenlerin karşısında olduğumuzu tekrar tekrar belirtmek isteriz. Dolayısıyla ilgili şahsın da kesinleşmiş beraat kararı tarafımıza ulaşırsa elbette onun haberini de yapmaktan çekinmeyiz.

Ancak durum hiç de göründüğü gibi değil. 1 Temmuz tarihinde görülen mahkeme sonucuna gelmeden evvel yakın tarihte olanlara bir bakalım;

Bu şahsa, kısa bir süre önce üstelik yargılaması devam ederken Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) tarafından şaşırtıcı bir kararla Doçentlik Ünvanı verilmiştir. Halbuki 8 Mart 2018 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan 7085 sayılı Kanun 4. maddesi gereğince “haklarında adli soruşturma ve kovuşturma yapılan doçent adaylarının yargılama sonuçlanıncaya kadar doçentlik işlemlerinin durdurulması” emredilmektedir.

Görülen o ki ÜAK Başkanı Prof. Dr. S.Hülagü ve ÜAK Genel Sekreteri H. Göktaş bu noktada vahim bir hata yapmış ve anılan şahsın doçentlik kararını mahkeme bitene kadar bekletmek yerine sonuçlandırarak yasanın emredici hükmüne aykırı davranmışlardır. Benzer şekilde Rektör Polat da şahsın doçentlik dosyasını kurula göndererek yada doçentlik unvanı alamayacağını bildiği halde bu unvanı verilmesine sebep olarak ihmale ortak olmuş ve ÜAK üyelerini uyarmamış, bilakis yanıltmıştır. Bütün bunlar yetmezmiş gibi M.T.G görev yaptığı bölümde yıllardır açılmayan doçentlik kadrosunun tam da bu dönemde açılması manidardır.

M.T.G. halen FETÖ üyeliğinden yargılanmaktadır. Bu şahsın ne doçent ünvanı alması nede bu kadroya atanması mümkün değildir. Kaldı ki haber merkezimize ulaşan beraat bilgisi konusuna gelince henüz kesinleşmiş bir beraat kararı yoktur. Anılan şahıs Ankara Ağır Ceza Mahkemesinden beraat etmiştir ancak mahkeme kararının temyiz edilmesi, Yargıtay incelemesine gitmesi düşünüldüğünde beraat kesinleşmemiştir ve bu durumda şahsın doçent unvanı ve kadrosu alması yasal olarak mümkün değildir. Kesinleşmiş beraat kararı olmadığı sürece bu şahıs bu ünvanı kullanamaz hatta ÜAK’ın verilen doçentlik ünvanını geri alması gerekmektedir. Zira yapılan işlem açıkça yasaya aykırıdır.

Her kimki yargılanması tamamlanır beraat hükmü kesinleşirse ondan sonra istediği ünvanı alır, makama gelir, devletin herhangi bir kurumunda istediği şekilde çalışır. Ancak yargılanması devam ederken mahkeme sonucu kesinleşmemişken ve üstelik devam eden mahkeme konusu fetö üyeliği iken hiç kimse bu görevlere gelemez, yapılanlara göz yumamaz, seyirci kalamaz ve böylesi bir haksızlığa izin veremez. Her şeyden önce yetkili makamların bu duruma sessiz kalmaması gerekir.

Tüm bunlara rağmen yine de bildiğini okuyarak yasalara aykırı davranmak bulunduğu makamı ve verilen yetkileri kendi hevasına göre kullanmak demektir. Öyle ki bu yapılanlar “davamda yalnız olduğumu biliyorum” diyen fakat her fırsatta bu örgütle mücadeleye tek başına devam eden Cumhurbaşkanımıza alenen haksızlıktır, vicdansızlıktır.

Konuya karşı tüm hassasiyetimiz vatanımıza olan sevgimiz, devlet büyüklerimize olan sadakatimiz sebebiyledir. Tek derdimiz, 15 Temmuzun arefesinde olduğumuz şu günlerde yaşananların unutulmaması ve bu davada Cumhurbaşkanımızın asla yalnız olmadığının bilinmesidir.

Vatanını, devletini seven; birlik ve beraberliğimizin baki olmasını isteyen her vatandaş gibi bizim de tarafımız bellidir. Karınca misali olsa da.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.