TÜRKİYE’DEN GAZZE’YE YARDIM ELİ!

23.10.2023 14:52

TÜRKİYE’DEN GAZZE’YE YARDIM ELİ!
20 TÜRK UZMAN DOKTOR MISIR’A ULAŞTI..

İsrail’in bombardıman altında tuttuğu Gazzelilere yardım eli uzatacak 20 Türk uzman doktor Mısıra ulaştı.

4 uçak dolusu ilaç ve tıbbi malzemeler ise bu sabah Mısır’a gönderilmeye başlandı.

Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Gazze’deki sivillere yardım için harekete geçti.

Bu kapsamda bölgeye gitmek üzere 20 kişilik uzman hekim grubu görevlendirildi. Hekimler, beraberlerindeki ilaç ve tıbbi malzemelerle Cumhurbaşkanlığı’nca tahsis edilen uçakla Esenboğa Havalimanı’ndan Mısır’a gitti.

Mısır’a ulaşan uzman ekip, Mısırlı yetkililerle koordineli şekilde Gazze halkının ihtiyaç duyduğu sahra hastanesi, ilaç, tıbbi malzeme ve cihazların tespitini yapacak.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi;

“BU SABAH GAZZE’YE YARDIM AMACIYLA PLANLANAN 4 UÇAK DOLUSU MALZEME Mısır’a gönderilmeye başlandı.

Uçaklarda tıbbi cihaz, tıbbi malzeme, ilaç ve jeneratörler bulunuyor.

Tıbbi cihazlar arasında acil müdahale ekipmanları, ameliyat masası, ameliyat lambası, anestezi cihazı gibi ameliyathane donanımları; yoğun bakım yatağı, monitör, ventilatör gibi yoğun bakım cihazları, ultrason, ekokardiyografi, röntgen gibi görüntüleme cihazları yer alıyor.

Uçaklarda bunlarla beraber Gazze’li bebekler için kuvöz ve fototerapi cihazları ile bebeklerin bakım ve tedavisi için mama, yüksek sayıda bebek bezi, yine yüksek sayıda hasta bezi gibi malzemeler de bulunuyor.

Hasta ve yaralıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek ilaç, tıbbi sarf malzemeleri; destek ve bakım malzemeleri ile savaştan zarar gören travmalı hastalar için ortopedi malzemeleri de gönderilen yardımlar arasında.

Jeneratör Gazze’nin en önemli ihtiyaçları arasında. Bunun için, bir kısmı mobil, bir kısmı da büyük olmak üzere yardımlarımıza jeneratörleri de dâhil ettik.

Gazze’ye yardım amacıyla plananan 4 uçak dolusu sağlık desteği, karayolu ile Mısır’dan Gazze’ye gönderilecek. Milletimiz adına bu sorumluluğu yerine getirmekten mutluyuz. İnsani sorumluluğumuz burada bitmiyor. Devamı var.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.