Tarım Orman İl Müdürlüğü’nden Arıcılara Tam Destek

20.04.2019 16:05


            Tarım ve Orman Bakanlığı Karabük İl Müdürlüğü  bünyesinde  açılan  arıcılık kursu sona erdi. Tarım ve Orman İl Müdürü Çetin Ayvalık il ve ilçe müdürlükleri bünyesinde eğitici kurslar düzenlemeye devam ediyor.

            Tarım ve Orman Bakanlığı Karabük İl Müdürlüğü  bünyesinde  açılan  arıcılık kursu sona erdi. İl Merkezinde  2019 Şubat ayı içinde gerçekleştirilen arıcılık kursuna  gösterilen yoğun ilgi sebebiyle ikincisi açılan kurs, 17.04.2019 tarihinde sona erdi. Toplam 80 civarında kursiyerin katıldığı  eğitimlerde alanında uzman ve başarılı eğitmen Sayın Mustafa Boz tarafından kursiyerlere arı bakım ve beslemesi,  ana arı yetiştiriciliği, arı hastalık ve zararlıları ile bunlardan korunma ve mücadele yöntemleri ile bal ve arı ürünlerinin üretimi hakkında teorik ve pratik bilgiler verildi.  

İlimiz Merkez ilçe ve köylerinde 900 civarı arıcı, 15000 civarında da arılı kovan mevcudu bulunmaktadır. Buna karşılık ilimizde faaliyette bulunan Arıcılar Birliğinin 250 civarında üyesi olup bu üyelerde her yıl yapılan  tespitlerde yıldan yıla değişmekle birlikte yaklaşık 10-14.000 civarlarında arılı kovan bulunduğu görülmektedir. Halbuki ilimiz bitki örtüsünün 70-80.000 civarında arılı kovan potonsiyeli mevcut olup mevcut  potansiyelinin  çok azını kullanabildiğimiz  görülmektedir.

Mevsim şartlarının arıcılık açısından uygun gittiği yıllarda toplam bal üretimimiz 250 ton civarındadır. İlimizin coğrafi yapısı göz önüne alındığında kış mevsiminin nispeten ılıman geçmesi, baharın erken gelmesi, engebeli arazi yapısına sahip olması nedeniyle arıcılık yapmaya uygun konumdadır. İl Tarım  Müdürlüğü ve Arıcılar Birliği zaman zaman yürütülen projelerle ve sürekli gerçekleştirdikleri eğitim faaliyetleri ile de arıcılarımıza destek sağlanmaya çalışmaktadır.

Karabük İl Tarım Müdürü Sayın Çetin Ayvalık Beyi tarımın gelişmesi anlamında yaptığı çalışmalardan ve çiftçiye, tarıma ve arıcılığa verdiği değerden dolayı kutluyor, başarılar diliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.