SAFRANBOLU’DA TÜBİTAK 4004 BAŞARISI

SAFRANBOLU’DA TÜBİTAK 4004 BAŞARISI
03.05.2024 19:08

SAFRANBOLU’DA TÜBİTAK 4004 BAŞARISI
125 PROJE İÇİNDE  2 PROJE  SAFRANBOLU’DAKİ OKULLARA AİT

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı” proje başvuru sonuçları açıklandı. Türkiye genelinden 125 proje destek almaya hak kazandı.

Türkiye Genelinde desteklenmeye değer görülen 125 proje içinde  2 proje  Safranbolu’daki okullara ait.

Safranbolu Vilayetler Birliği Ortaokulu’nun “Bilim ve Teknoloji ile Doğada Yürüyorum, Çevre ve İklim Değişikliğinin Farkına Varıyorum” adlı projesi ile Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin “Mühendislik Dünyasına Yolculuk” adlı projeleri 125 proje içerisinde yer alarak destek almaya hak kazandı.

“Bilim ve Teknoloji ile Doğada Yürüyorum, Çevre ve İklim Değişikliğinin Farkına Varıyorum” Projesiyle Çevre ve İklim Değişikliği ana teması etrafında Safranbolu’nun doğal güzelliklerinden yararlanarak ekosisteminin incelenmesi, farklı kurumlarla işbirliği yapılıp eğitim öğretimin okul dışı faaliyetlerle çeşitlendirilmesi, hedef kitlenin sportif, sanatsal, sosyal, iletişim, düşünme, araştırma ve öz yönetim becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Yürütücülüğünü Vilayetler Birliği Ortaokulu Müdürü Taner Tünay’ın yapacağı projenin hedef kitlesini Safranbolu’da bulunan ortaokulların 7. sınıflarında öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Projenin amacı doğrultusunda “Çevre ve İklim Değişikliği Farkındalık”, “Sıfır Atık ve Çevre Okur Yazarlığı”, “Bilim ve Ekoloji”, “Tarım ve Teknoloji”, günleri planlanmıştır. “Çevre ve İklim Değişikliği Farkındalık” gününde “İklim Değişikliği” semineri, doğa gözlem yürüyüşü,  fotoğraflama, yaratıcı drama etkinlikleri gerçekleştirilecektir.  “Çevre Okuryazarlığı ve Sıfır Atık” gününde doğa gözlemi, fotoğraflama, sıfır atık malzemeleri ayrıştırma ve üretme, yaratıcı drama etkinlikleri yapılacaktır. “Bilim ve Ekoloji” gününde canlıların çevre ile ilişkileri incelenerek, iklim değişikliği ile mücadelede güneş enerjisi, rüzgâr tribünü modelleriyle deneysel çalışmalar, solucan gübresi üretme, ozon dostu parfüm etkinliği yapılacaktır. “Tarım ve Teknoloji” gününde ise vejetatif üreme, nemölçer kodlama, ısırgan otu ilacı üretme uygulama etkinlikleri gerçekleştirilecektir.

Yürütücülüğünü Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Mehmet Yılmaz’ın yapacağı “Mühendislik Dünyasına Yolculuk” projesinin hedef kitlesini Karabük ili Safranbolu ilçesinde 2024-2025 öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet ortaokulları ve imam hatip ortaokullarının 7. sınıflarında öğrenim görmekte olan öğrenciler arasından gönüllülük esasına göre seçilecek 40 öğrenci oluşturacak.

Proje ile hedef kitledeki bireylere mühendislik ana teması ile 21. yüzyıl becerileri kazandırılması, mühendislik mesleği hakkında bilgi aktarılması, eğitim öğretimin çeşitlendirilerek okul dışına çıkarılması; farklı eğitim yöntemleri kullanılarak sosyal, iletişim, düşünme, araştırma ve öz yönetim becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Hedef kitleye mühendislik alanlarını tanıtmak ve 21. yüzyıl becerileri kazandırmak amacıyla bilgisayar, kimya, elektrik, elektronik, havacılık ve uzay, gıda, malzeme, orman, tarım, yazılım, yapay zeka, tıp mühendisliklerinin çalışma alanlarına giren etkinlikler yapılacak.

Projede oyunlaştırma, seminer, deneysel çalışmalar, atölye çalışmaları, sanatsal aktiviteler, bilimsel gezi ve saha çalışmaları, ürün oluşturma, sanal gerçeklik ve sergi gibi etkinlikler ile katılımcıların yaparak, yaşayarak ve eğlenerek kalıcı öğrenmeleri sağlanmaya çalışılacak.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Said Nuri Odabaşoğlu TÜBİTAK 4004 proje başvuruları kabul edilen Vilayetler Birliği Ortaokulu ile Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi yöneticilerini ve proje yürütücüsü öğretmenleri tebrik ederek proje kapsamında yürütecekleri çalışmalarda başarılar diledi.

#tcmeb

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.