Safranbolu Turizmde İlgi Odağı Oldu

20.06.2019 18:26

Osmanlı’ya has motifleri, anıt eserleri, kanyonları ve mağaralarının yanında konak evleriyle adeta bir açık hava müzesi olan, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan güzel Safranbolu’muz, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Korumanın Başkenti olan ilçemiz, Ramazan Bayramı tatilindeki 9 günlük tatilde, konaklamalı ve günübirlik ziyaretlerle yaklaşık 120.000 yerli ve yabancı turisti ağırladı.

Safranbolu Kaymakamlığına bağlı Kaymakamlar Gezi Evi ve Kent Tarihi Müzesi’ni ise 6.000 civarı yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Yapılan projeler ve destinasyon çalışmaları sayesinde yakın geçmişte, bir yıl gibi, bir sürede ulaşılan ziyaretçi sayısına bir haftada ulaşıldığını kaydeden Kaymakam Dr. Fatih Ürkmezer; “ ilçemiz tarihi evleri ve safran bitkisinin yanında, kanyonları, camileri, mağaraları, köprüleri ve çeşitli endemik bitki türleri ile Ülkemizdeki ender kentlerimizden biridir. Tabi ki, bu tarihi mimari ve doğal güzellik sadece ülkemizde değil dünyada da ilgi odağı durumundadır. Safranbolu’da çalışmaya başladığım ilk günden beri turist potansiyelini yükseltmek için farklı çalışmalar yaptık. Akçasu Kanyonu restorasyonu, Köprülü Mehmet Paşa Camisi restorasyonu, Tarihi Çarşı merkezindeki dükkanların ön cephe restorasyonları, Kaymakamlar Gezi Evi Projesi ve birçok projenin yanında Bakka ve Vilayetler Birliğinden alınan kaynaklarla Safranbolu’nun tarihe ışık tutan bir çok kapısını yerli ve yabancı turiste açtık. Yakaladığımız bu ivmeyi, yaptığımız projeleri takip ederek ve yapacağımız projelere yoğunlaşarak artıracağız. Safranbolu güneşiyle, yağmuruyla her anı ile güzel bir ilçedir, yerli ve yabancı bütün misafirleri yılın hergünü ilçemize bekliyoruz” dedi.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.