REKTÖR POLAT CUMHURBAŞKANINA MEYDAN MI OKUYOR?

REKTÖR POLAT CUMHURBAŞKANINA MEYDAN MI OKUYOR?
26.05.2020 16:14

Karabük Üniversitesi, Karabük’ümüz için kelimelerle anlatılamayacak kadar önemlidir. Lakin Üniversite ile ilgili  bugüne kadar haber merkezimize çok sayıda ilginç iddialar gelmesine rağmen hiç oralı olmadık ve sadece bir yönetim değişikliği olarak değerlendirdik. Ama konu Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyet gösterdiği ve mücadele ettiği konular olunca  önemine binaen derhal kaleme aldık.

İddiaya göre Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik–Elektronik Bölüm Başkan Yardımcısı, Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü Yardımcısı ve İnsan Kaynaklarından sorumlu Rektör Danışmanı ünvanları ile hâlen üniversitede aktif görevde olan ve yöneticilik yapan Dr. Öğr. Üyesi M.Tahir GÜNEŞER “FETÖ/PYD Silahlı terör örgütü üyeliği, Resmi evrakta sahtecilik ve Nitelikli dolandırıcılık suçlarından” sanık olarak yargılanıyor.

Yukarıda saydığımız üç üst düzey görevi hâlen yürüten ve 15 Temmuz darbe sürecinde ’de iki yıl süre ile 2016/2018 yılları arasında Üniversitenin kara kutusu kabul edilen Bilgi  işlem Daire Başkanlığı görevini yürütmüş olan bu şahıs, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 2020/42 numaralı  iddianameyle Ankara 29. Ağır Ceza mahkemesinde sanık olarak yargılanmaktadır.

İddianameye göre M.T. GÜNEŞER 2010 Yılı KPSS sorularının sınavdan günler önce elde etmiş ve sorulara FETÖ üyeliği sayesinde ulaşmış, sınavda doldurduğu optik formun içeriği itibarıyla  sahte olduğu anlaşılmış ve bu sınav sayesinde yerleştiği kamu kurumundan haksız  ve usulsüz biçimde aylarca maaş aldığı iddia edilmektedir. İşte bu inanılmaz iddialarla ilgili savcılığın yaptığı soruşturma sonucu  hazırladığı iddianame kabul edilmiş ve Ankara 29, Ağır Ceza  Mahkemesi’nde görülen KPSS ana davasına eklenmiş ve halen 2018/7 Esas sayılı devam eden davada sanık  olarak yargılanmaya başlanmış.

Sanık hakkındaki iddianamede aşağıdaki üç temel suçlama mevcuttur;

1. FETÖ/ PYD silahlı terör örgütü üyeliği

2. Nitelikli dolandırıcılık

3. Resmi belgede sahtecilik  

Bırakın bu üç suçlamanın tamamını,  her bir suçlama bile Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmayı gerektiren; bu suçları işlediği iddia edilen  şahıs  halen Üniversite kadrolaşmasını sağlayan insan kaynaklarından sorumlu Rektör Danışmanlığı görevini  yürütmektedir.

Şahsın halen yargılaması devam etmekte  ve kesinleşmiş bir cezası olmadığı  sürece  masum kabul edileceği konusunda şüphe yoktur, ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın  FETÖ/PYD Terör örgütü ile her kurumda ve her zeminde verdiği amansız savaşı düşününce  ve bu  mücadelenin kararlı  biçimde tavizsiz sürdürüldüğü bir ortamda  bizzat  Sayın Cumhurbaşkanı tarafından atanan  Rektörün de  aynı kararlılığı  ve hassasiyeti göstermesi gerekmez mi?

Sanık olarak yargılanmak başka mahkûm olmak başka şey” deyip geçmek mümkün olabilir mi?

Bu kadar ciddi iddiayla hâlen yargılanan şahsın açığa alınması ya da en azından kritik yönetim görevlerinden uzaklaştırılması gerekmez mi?

Rektör Polat kime ya da kimlere meydan okumaktadır? Bizzat Cumhurbaşkanımız tarafından atanan rektörün böylesi önemli bir konuda tavrı bu şahsı ısrarla göreve devam ettirmek mi olmalıydı yoksa yargılama bitene kadar en azından yönetim görevlerinden uzaklaştırması gerekmez miydi?

Haber merkezimizin şahıslarla veya kurumlarla mücadele derdi yoktur. Ancak böylesi kritik dönemlerde böylesi zorlu mücadelenin yapıldığı zamanlarda tüm yöneticilerden  Sayın Cumhurbaşkanın gösterdiği kararlı  ve hassas tutumu beklemek vatandaş ve haberci  olarak bizlerin hakkıdır.

Kaldı ki 15 Temmuz sonrası görevden ihraç edilip terörist damgası vurulan, açlığa ve sefalete mahkum edilen yüzlerce personelin takipsizlik kararı, beraat kararı yada OHAL komisyon kararı ile geri döndüğü halde bu insanları göreve başlatmamak için ipe un seren yönetimin, bu dönemde rektör danışmanı olarak sanık dışında koskoca üniversitede bu görevi yerine getirecek kimse yok mudur? Bu sorumsuz ve keyfi tutumun devam etmesi FETÖ ile mücadeleye zarar verdiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın bu savaşta ne kadar yalnız olduğunu göstermiş olmaz mı? Rektör Polat’ı, Sayın Cumhurbaşkanımıza tavsiye edenlerin, referans olanların bu durumdan en az bizim kadar rahatsız olmaları ve gereğini yapmaları gerekmez mi?
YORUMLAR
 1. Mustafa dedi ki:

  Boş yapmayın.

 2. Turkmenteam dedi ki:

  Millete fetocu diye leke atmak bu kadar kolay mi hangi cikariniza karsi cikti acaba rektor bu kadar leke atmaya calisiyonuz. Bu Karabuk sizin gibiler yuzunde gelismemisti zaten siz ne yaptiniz acaba Karabuk icin…

 3. İbrahim dedi ki:

  iftirahaber.com

 4. Volkan babacan dedi ki:

  Bakıyorum yiyemediğiniz adamı c.başkanına yedirmeye çalışıyorsunuz. Bu aleni alçaklık değil midir?

 5. Hakkı dedi ki:

  Eleştiri yapanlara ve iftira diyenlere şunu söylemek istiyorum. Haberde TC Cumhuriyet Başsavcılığının resmi belgesi var. Buna ne diyeceksiniz. Örnek bir habercilik yapmış helal olsun.