ÖZEL KORUMAYA ‘ÖZEL’ ATAMA

ÖZEL KORUMAYA ‘ÖZEL’ ATAMA
22.09.2023 13:10

ÖZEL KORUMAYA ‘ÖZEL’ ATAMA

Karabük Üniversitesi’nde yapılan usulsüzlükler Sayıştay Raporu’yla ortaya çıktı. Sayıştay tarafından yayımlanan Karabük Üniversitesi 2022 Yılı Denetim Raporu’yla teknik nitelik gerektiren Daire Başkanlıklarına usulsüz atamalar yapıldığı, mevzuat hükümlerine aykırı olmasına rağmen  yabancı ülkeler ile ücretsiz öğrenci kabulüne ilişkin anlaşmalar yapıldığı tespit edildi.

Usulsüz Atamalar Diz Boyu

Sayıştay tarafından yayımlanan rapora göre, Prof. Dr. Refik Polat’ın Karabük Üniversitesi Rektörü olduğu dönemde Karabük Üniversitesi’ne 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda sayılan istisnalar dışında atamaların yapıldığının altı çizildi.

Rapora göre, özellikle teknik nitelik gerektiren bazı Daire Başkanlıklarına meslekten olmayan personellerin atandığı, bu kişilerin sadece bazı haklardan faydalanılması için haksız yere kullandırıldığına değinildi.

Bu Tablonun Sorumlusu Bizzat İktidar ve İktidarın Yöneticileridir

Raporda ayrıca, mevzuatta dolu olan Fakülte Sekreterliği kadrosuna  özel koruma olarak görev yapan bir kişinin atandığı da ortaya çıkarıldı.

Duruma tepki gösteren CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, “Üniversitelere ömrünü adamış, var gücüyle çalışmış didinmiş kişiler yerine, dışarıdan yöneticiler amir konumuna getirilmekte üniversitelerin idari personellerinin hakkı olan kadroları üniversite yönetimleri tarafından adeta gasp edilmektedir. Üniversitelerimizin yozlaştırılmasının acı sonucunu uluslarası platformlarda net bir şekilde görüyoruz. Avrupa Üniversiteler Birliği tarafından 35 ülkenin yükseköğretim sistemlerinin değerlendirildiği raporda 35 ülke içinde 35.’inci, akademik özerklikte ise 29’uncu sıradayız. Bu tablonun sorumlusu bizzat iktidar ve iktidarın yöneticileridir.” dedi.

Liyakatsiz Atamalar Yüzünden Üniversiteler Çöküş Döneminde

Sayıştay tarafından yapılan tespitle atamaların ve liyakatsizliğin geldiği son noktanın gözler önüne serildiğini ifade eden Akay, “Yayımlanan son raporda, üniversitenin dolu olan Daire Başkanlığı ve Fakülte Sekreterliği kadrolarına 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda sayılan istisnalar dışında görevlendirme yapıldığı, özellikle teknik nitelik gerektiren bazı Daire Başkanlıklarına o meslekten olmayan personellerin atandığı tespiti yapılmış. Yapılan denetimde ayrıca özel koruma olan bir kişinin Fakülte Sekreterliği kadrosuna atadığı tespit edilmiş. Liyakatsiz atamalarla doldurulan kadrolar yüzünden üniversitelerimiz çöküş döneminde. Bu durumun müsebbibi bu atamayı yapanlar kadar bu atamalara göz yumanlardır.” ifadelerini kullandı

Yasak Olmasına Rağmen Üçüncü Kişiler Tarafından Para Toplanmış

Raporda ayrıca, “Mevzuat hükümlerine aykırı olarak Tunus, Cezayir, Mısır, Burkina Faso, Kamerun, Çad, Kazakistan, Kenya ve Somali gibi  ülkelerle ücretsiz öğrenci kabulüne ilişkin anlaşmalar yapıldığı belirlenmiş; İlgili kanunlar uyarınca yasak olmasına rağmen, yabancı öğrenci sınav ücretinin yetkisiz kişiler (aracı firmalar) tarafından tahsil edilmektedir..” tespitleri yer aldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.