Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve rahmetle anıyoruz

27.12.2022 11:02

“ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA ‘İSTİKLAL MARŞI’ YAZDIRMASIN !..”

Ulusumuzun bağımsızlık mücadelesini, bağrından kopan hisleri tüm iliklerine kadar hissedip dizelerine taşıyan ve abidevi eseri İstiklal Marşı’nı kaleme alan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve rahmetle anıyoruz.

Milletimizin bağımsızlık mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı’nı kaleme alan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının üzerinden 86 yıl geçti.

Ülkemize milli bir marş seçme amacıyla düzenlenen yarışmaya dostlarının ısrarı ile katılan Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı para için yazdığının düşünülmesinden endişe ederek,kazandığı 500 liralık ödülü yoksul kadın ve çocuklara iş öğreten Darülmesai’ye bağışladı.

Sanatının yanı sıra ilmi yönü de son derece gelişmiş olan milli şairimiz, bu iki özelliğini hem mısralarında hem de satırlarında birleştirilmiştir.

“Allah bu millete bir daha ‘İstiklal Marşı’ yazdırmasın ” duasıyla da milletine ve devletine olan sarsılmaz inancını ortaya koyarak, yaşanan sıkıntıların tekrar yaşanmamasını temenni etmiştir.

Her eseri ile okuyucularının ufkunu açan sanat adamı Mehmet Akif Ersoy, bizden önce olduğu gibi bizden sonraki nesillere de ilham kaynağı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.