MARZİNC TİYATROSU ! KARABÜK 33 MİLYONA SATILDI MI?

MARZİNC TİYATROSU ! KARABÜK 33 MİLYONA SATILDI MI?
27.03.2019 22:16

Karabük 33 milyona satıldı mı? Cumhuriyet Kenti şehirler ve fabrikalar kuran dünyaya ihracat yapan Karabük’ün bedeli 33 milyon mu?

2009 yılında Karabük’te yeni bir Belediyecilik anlayışı başlamış Kuzeyin Yıldızı Sözünün Eri Vergili anlayışı Belediyeye hakim olmuştu. Vergili Araçlı idi ama Karabük’te ticaret yapıyordu. Karabük’e Mehmet Vergili Fen Lisesini yaptırmış Araç’a da Vergili MYO yaptırmış, hem kendi hemşerileri Kastamonu’ya hem de Karabük’e mavi boncuklar dağıtıyordu. Halk Kuzeyin Yıldızı Sözünün Eri Vergili cümlelerine itibar etmiş, inanmış, büyük bir destekle Belediye başkanı yapmıştı. Acaba Vergili yıllar önce batırdığı gemiyi Karabük Belediye başkanlığı döneminde yeniden gün yüzüne çıkartmanın çabası içerisinde miydi? Vergilinin büyük hesapları mı vardı?

Türkiye’nin 10 zengininin il il dolaştığı hiçbir organize sanayi ve hiçbir ilin kabul etmediği bir ölüm makinası, hayattan küsmüş kaderine terkedilmiş şehir arıyordu. Tam o sırada Türkiye’nin 10 zengini söz konusu olunca Karabük Belediye Başkanı dönemin Valisi ve Ticaret Odası Başkanı biz varız dedi. Herkes haykırıyordu, o fabrikaya hayır diye. Şehrin Belediye Başkanı ise dönemin Bakan, Bakan Yardımcılarına pas atıyor fabrikanın kurulmasını bütün yerel basının olumsuz yazmasına, halkın karşı çıkmasına rağmen sessiz bir şekilde izliyordu.

Aylar yıllar geçmişti halkın beklediği ses birden duyulmuş, şehirde yaşasın çığlıkları sözünün eri gereğini yapacak beklentileri artmıştı. Şehrin bütün caddelerine, sokaklarına, köprülerine o fabrikaya hayır pankartları asılmıştı. Güzel Karabükümün mahsun pozitif insanları yine inanmış, arka taraftaki pazarlıklardan habersiz Sözünün Erine güvenmiş, yaparsa o yapar diyorlardı. Oysa iddiaya göre organizeye milyonluk bir fabrika kuruluyor birilerinin verdiği teklif yüksek olduğundan kabul edilmiyor şantaj kavgaları millet üzerinden devam ediyordu. Halk anlamamıştı.

Halk yalnızca çocuklarının geleceği, kendileri ve bu şehirdeki yaşlıların daha rahat nefes alabilmesi düşüncesiyle şehrin Belediye başkanının ardına düşmüş, bütün şehir yani 248 bin kişi yaşasın başkan diye organizeye doğru yola çıkmıştı. Tam malum fabrikanın kapısına varılmış, fabrikanın logarları kapatılmış, kapıları mühürlenmiş, şehrin beklentisi gerçekleşti çığlıkları atacağı sırada arkadan güçlü bir şekilde o fabrika artık havayı kirletmiyor sesi yükselmişti. O fabrika artık çevreyi kirletmiyordu, o fabrika artık gül suyu saçıyordu, o fabrika artık millete oksijen üretir hale gelmişti. Acaba gizli kapılar ardında anlaşmalar tamamlanmış imzalar mı atılmıştı? Organizede yapılması düşünülen fabrikanın ihalesi iptal edilmiş sesi yüksek çıkanlara verilmiş miydi?

Kapılar arkasında yapılan pazarlıklar Belediye Meclisine taşınmış ölüm makinesine karşılık halk oylanacaktı. Oylama tamamlandı halk yeniden kaderine terk edilmiş, herkes kirli havaya mahkum edilmiş, 33 milyon meclis kararıyla belediyenin hesabına gelecekti. Yani 248 bin Karabüklü o fabrikanın kapısında yapayalnız bırakılmış o fabrika ölüm makinesi olmaktan çıkmış halk kaderine terkedilmişti. O fabrikanın kapısının önünde yapayalnız, kimsesiz bırakılanlar bu şehirde yaşamanın bedeli 133 tl mi diye aralarında konuşarak geri dönmek zorunda kaldılar.

Şimdi Karabük halkının ifade ettiği gibi organizedeki o fabrikanın ortaklarıyla iş bağlantısı yapılmış mıydı? Karabük 33 milyona satılmış mıydı? Halk bu kez Sözünün Erini sorgulamaya başlamıştı.

https://m.facebook.com/story.php?

story_fbid=1996296800497643&id=585129724947698MARZİNC TİYATROSU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.