KARABÜK’TE KAHVERENGİ KOKARCAYA KARŞI PARAZİTOİT İLE BİYOLOJİK MÜCADELE BAŞLADI.

KARABÜK’TE KAHVERENGİ KOKARCAYA KARŞI PARAZİTOİT İLE BİYOLOJİK MÜCADELE BAŞLADI.
10.06.2024 15:50

KARABÜK’TE KAHVERENGİ KOKARCAYA KARŞI PARAZİTOİT İLE BİYOLOJİK MÜCADELE BAŞLADI.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde TAGEM tarafından desteklenen “Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys)’nın Ülkesel Entegre Mücadele Yönetimi Projesi” kapsamında Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Kahverengi kokarca (Halyomorpha halys)’nın mücadelesi için üretilen yumurta parazitoiti Samuray arıcığı (Trissolcus japonicus) salımı, Karabük İli Safranbolu ilçesi Yazıköyünde gerçekleştirildi.

Parazitoit salımına; İl Müdürü Çetin AYVALIK, Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığı Çalışma Grup Sorumlusu Mühendis Hüseyin AKYAZI, Ankara Ziraî Mücadele Araştırma Enstitüsü konu uzmanı Dr.Zuhal SAÇTI, Ziraat Yüksek Mühendisleri Erdoğan AYAN, Tuğba AKDENİZ FIRAT, Süleyman BÜBER, Filiz ÖNTEPELİ, İl Müdür Yardımcıları, İlgili Şube Müdürleri, Safranbolu İlçe Müdürü, Safranbolu Ziraat Odası Başkanı Fedai ACAR, İl ve İlçe teknik personeli ve üreticiler katıldı.
Konu ile ilgi Karabük Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı.

“Kahverengi kokarca, son yıllarda Türkiye’de önemli bir tarımsal zararlı haline gelen istilacı bir böcek türüdür. Geniş konukçu ağı zararlının yaşam döngüsünü kolaylaştırarak mücadelesini zorlaştırmaktadır.

Bu zararlı ile ilgili  İl Müdürlüğümüz tarafından arazi ve bilgilendirme çalışmaları devam etmekte olup, gerçekleştirmiş olduğumuz 1000 adet parazitoit salımı ile kahverengi kokarcanın yumurtalarının parazitlenerek popülasyonunun kontrol altına alınması ve verdiği zararların azaltılması hedeflenmektedir.

Fakat zararlı ile mücadele de biyolojik mücadelenin yanı sıra uygulanacak kültürel ve mekanik mücadele yöntemleri de önemli yer tutmaktadır. Kahverengi Kokarca sonbaharda kışlamak için özellikle ev, depo, iş yeri gibi korunaklı alanları tercih ettiği için bu alanlarda yapılacak olan mekanik mücadele (elle toplama) yıl içinde oluşacak popülasyonu düşürmek için oldukça önemlidir. Kimyasal kullanımı yerine uygulamış olduğumuz bu çevreci ve sürdürülebilir mücadele yöntemleri ile doğal denge korunurken, zararlı kontrol altına alınabilecektir.

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikâyet, talep ve görüşleriniz için İl /İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.