KARABÜK TÜRKİYE YÜZYILINA NEFES OLMAK İÇİN 12  BİN  900  FİDAN DİKTİ !

12.11.2022 23:37

KARABÜK TÜRKİYE YÜZYILINA NEFES OLMAK İÇİN 12  BİN  900  FİDAN DİKTİ !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Kasım tarihinin “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edilmesi ile bu yıl 81 ilde eş zamanlı olarak “Türkiye Yüzyılına Yeşil Nefes” sloganı ile fidanlar toprakla buluşturuldu.

Saitler Köyü Aladağ Mesire Alanında düzenlenen fidan dikim törenine; Vali Fuat Gürel, Zonguldak Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Pınar, İl Jandarma Komutanı Garip Gümüş, İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, POMEM Müdürü Zekeriya Çoban, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Fidan Dikim Töreninde konuşan Vali Fuat Gürel, “Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen “Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında bugün fidanlarımızı toprakla buluşturacağız. Ülkemizde ormanlık alanı en geniş iliz, bu anlamda bugüne daha da önem veriyoruz, geçtiğimiz senelerde ülke genelinde çok üzücü orman yangınları ile mücadele ettik, ormanların, ağaçların, tabiatın ve doğanın değerini çocuklarımıza, gençlerimize sürekli anlatmalıyız. Milli Ağaçlandırma Günü bu bilinç için oldukça önemli bir etkinlik, etkinliği düzenleyen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Fuat Gürel ve protokol üyeleri, Karabük Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 12 Dönümlük alanda 800 Biberiye, 2 Bin 640 Adaçayı, 4 Bin 400 Lavanta ve 5 Bin 60 adet Kekik fidanı olmak üzere toplam 12 Bin 900 fidan dikimi yapılarak oluşturulan “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi”nin açılışını gerçekleştirdiler.

Tıbbi ve Aromatik Bitki bahçesini gezerek Orman İşletme Müdürü Aydın Kırımlı’dan bilgiler alan Vali Fuat Gürel ve protokol üyeleri Kestane, Çam ve Kekik Fidanlarından oluşan fidanları toprakla buluşturarak can suyunu verdiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.