KARABÜK GELECEĞİN BİLİM ADAMLARINI YETİŞTİRİYOR

KARABÜK GELECEĞİN BİLİM ADAMLARINI YETİŞTİRİYOR
29.05.2024 11:41

KARABÜK GELECEĞİN BİLİM ADAMLARINI YETİŞTİRİYOR..

Karabük Belediyesi’nin TÜBİTAK bünyesinde uygulamış olduğu bilim merkezi kapsamında Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya’nın da destekleri ile geliştirilen “Geleceğin Bilim Adamlarını Yetiştiriyoruz” projesi için 5. sınıf öğrencilerinden 20 öğrenci seçilecek.

Seçilen bu öğrenciler Bilim ve İnovasyon Merkezinde Matematik, Fen Bilimleri, Uzay ve Havacılık, Tasarım ve Teknolojide alanlarında uzman eğitmenler tarafından ortaöğretim süreçleri boyunca eğitimler alarak, lise son sınıfına kadar özel olarak, hem zihinsel hem de bilgisel olarak yetiştirilecek.

Karabük Belediyesi’nin bu projede ki amacı ileride Karabük’ten  bilim adamları ve üst düzey yönetiler çıkarmak olacak.

İlk etap da bu sene pilot uygulama olarak 20 öğrenci seçilecek, daha sonra ki yıllarda ise bu sayı artırılacak.

Seçilecek öğrencilerin tamamı yazılı sınava tabi tutulacak olup, hiç bir suret ile mülakat sınavı yapılmayacak. Yapılan yazılı sınavdan en yüksek puanı alan 20 öğrenci ise “Geleceğin Bilim Adamları Yetiştiriyoruz” projesinde eğitime alınacak.

Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya proje ile ilgili yaptığı açıklamada;

“Hedefimiz, yerli ve milli sanayinin temelini oluşturabilecek mühendis ve bilim adamları yetiştirmek. Dünyada söz sahibi olma yönünde önemli adımlar atan hükümetimizi desteklemek için teknolojiyi kullanan üreten nesillere ihtiyacımız var. Çünkü Türk insanı her toplumda ilmi ile ön plana çıkmak durumundadır.

Amacımız; Türkiye Yüzyılı’nda geleceğimiz olan çocuklarımıza bilimi sevdirmektir” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.