KARABÜK BİLSEM ÖĞRENCİLERİ NASA’NIN DÜNYA ÖTESİNDE BÜYÜME PROJESİNDE

17.01.2023 14:29

KARABÜK BİLSEM ÖĞRENCİLERİ NASA’NIN DÜNYA ÖTESİNDE BÜYÜME PROJESİNDE

Karabük Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin NASA’nın 2022-2023 eğitim öğretim yılı Vatandaş Bilim Projelerinden Growing Beyond Earth (GBE-Dünya Ötesinde Büyüme) projesine yaptığı başvuru kabul edildi. 7 yıldır yürütülen projeye Türkiye’den katılan ilk ekip olan BİLSEM öğrencileri uzayda gıda mahsulleri yetiştirmek için yapılan deneylere katılıyor.     

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde 300’den fazla ortaokul ve lisede devam eden deneylerle, uzun süreli görevlerde uzayda gıda mahsulleri yetiştirmek için teknolojiler geliştiren NASA bilim insanlarına sürekli veri akışı sağlıyor.   

Yedinci yılında olan proje çalışmalarıyla, ABD çapında 40 binden fazla ortaokul ve lise öğrencisi ile öğretmenleri yüz binlerce veri noktasına katkıda bulundu, NASA için 180 çeşit yenilebilir bitkiyi test etti. NASA’nın uzayda büyüyen bitkilerle ilgili araştırmalarını ilerletmek için tasarlanmış, NASA ile ortaklaşa yürütülen sınıf tabanlı bir vatandaş bilimi projesi olan Growing Beyond Earth® (GBE) için ilk defa Türkiye’den katılımcı bir okul olarak Karabük Bilim ve Sanat Merkezi yer aldı.   

Growing Beyond Earth Programının bir parçası olarak öğrenciler, canlı, sanal Öğrenci Araştırmaları Sempozyumu sırasında bulgularını NASA Araştırmacılarına ve Yöneticilerine sunma fırsatına sahip oluyor. 

Karabük BİLSEM’de Fen Bilimleri Öğretmeni Hanife Kılıç’ın danışmanlık yaptığı 7 öğrenci, Uluslararası Uzay  İstasyonunda bitki yetiştirmek için materyallerini aldı. Bundan sonraki aşamada öğrenciler deney yaparak, farklı mahsul türleri ve yetiştirme teknikleri hakkında toplayacakları verileri, çevrimiçi ortamda raporlayacaklar. Derlenen veriler NASA’da çalışan bilim insanlarınca Kennedy Uzay Merkezinde test edilecek. Bu sayede öğrenciler; NASA’nın Kennedy Uzay Merkezindeki bitki bilimcileriyle doğrudan çalışarak uzayda bitki yetiştirmeye ilişkin deneyler yürütecekler.  

Öğrenciler, Sanal Öğrenci Araştırma Sempozyumu sırasında verileri analiz ederek sonuçlarını NASA bilim insanları, araştırmacılar ve yöneticilerle paylaşacaklar. 

Bilimsel çalışmalarından ötürü Karabük BİLSEM’de Fen Bilimleri Öğretmeni Hanife Kılıç’ı ve öğrencileri tebrik eden İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ, “Geleceğimizin teknoloji yıldızlarını yetiştirme noktasında Karabük olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Genç öğrencilerimizle gelecekte çok daha iyilerini sadece ülkemiz için değil, dünya için, insanlık için üretmek ve bilime, gelişmeye katkıda bulunmak istiyoruz. En önemli ihtiyaç olan insan kaynağımızı daha nitelikli hale getirmek gerektiğinin bilinciyle hareket ediyoruz. Şu an karşılaştığımız sorunları ve gelecekte karşılaşacağımız sorunları hiç şüphesiz bilim ve teknolojiyle çözeceğiz. Bizlere düşen sürekli olarak çalışmak, üretmek ve çağın ötesini yakalamaktır.

Ülkemiz artık teknolojiyi dışarıdan alıp kullanan değil Ülkemizin her köşesindeki büyük atılımlarla teknolojiyi üreten, tasarlayan bunu da bilim temelli yapma yetkinliğe sahiptir. Biz de çocuklarımızla geleceğimizi birlikte şekillendiriyoruz. BİLSEM’ de Devletimizin sağlamış olduğu büyük imkanlarla öğrencilerimizi bilimle buluşturmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Tebrikler öğretmenim Tebrikler Çocuklar” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.