Kanunlara Uymadan Yaptılar Adını Cennet Koydular

Kanunlara Uymadan Yaptılar Adını Cennet Koydular
23.10.2019 12:03

DOĞAL SİTİ NE HALE GETİRMİŞLER;

Bu turizm katliamına kim dur diyecek? Bu şehrin sahibi kim? Cennet dedikleri böyle izinsiz ve ruhsatsızsa cehennem nasıldır kim bilir? Turizme destek veriyorum diye turizmi ranta çevirmek turizmi baltalamak değil mi bu?

Bir şeyleri  başarmak tarihe not düşürmek kültürel ve dünya mirası yapmak kolay değil, çok büyük bir uğraşının zahmetin sonucudur korumanın başkenti olabilmek.

Safranbolu Dünya Miras Kenti en iyi korunan şehirler arasında. Yıllarca bu şehirde bu mirası korumak için mücadele edenler bu şehirde yaşayan insanların ta kendisidir.

Safranbolu’nun  tarihi konaklarında sokaklarında yaşayan bu insanlar, konakların çatısı aktı kiremitini değiştiremedi, suları patladı sokaklarındaki arnavut kaldırımı bozulmasın diye sokağı kazamadı, kimisi içeride ihtiyaçtan tadilat yaptı hapiste yattı. İnsanlar tarihi doku bozulmasın diye çanak anten, güneş enerjisi takamadı. Pekala niçin? Safranbolu’muz korunsun, en iyi korunan şehir olsun diye. 

Herkes bunun kıymetini bilmeli. Kimse içinde yaşayan insanların yıllarca zahmet çekerek koruyup bugünlere getirdiği mirası ranta çevirmemeli. Haber merkezimizi arayarak fotoğraf göndererek ihbarda bulunan kişiler şu sorulara yanıt arıyorlar.

İŞTE CEVAP BEKLEYEN SORULAR

1 Fotoğraftaki asansör hangi mimari proje ile onaylanmış ve çalışma koşullarına uygun mudur?

2 Bu işletme ruhsatı nerden almıştır? Eğer ruhsatı yoksa bugüne kadar nasıl çalıştırılmıştır?

3 Safranbolu’da sıradan işletmesi olan kişiler didik didik denetlenirken girişi bile ücretli olan bu tesis neden denetlenmedi?

4 Bu tesisi yöneticiler neden gözardı etti?

5 Bu asansörde oluşabilecek herhangi bir kazadan kimler sorumlu?

6 Bu tesisdeki gıda zehirlenmesi durumunda kimler sorumlu? 

7 Bu tesis sıradan birinin olsaydı yönetmeliğe uygun olmadığı iddia edilen bu asansör yine gözardı edilir miydi ?

Bu konularla ilgili yetkili kurumlar bir açıklama yapacaklar mı yoksa görmezden gelmeye devam mı edecekler? Şehir bu sorulara cevap bekliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.