HADRİANOPOLİS’TE 1600 YILLIK TOHUMLAR BULUNDU

13.11.2023 18:48

HADRİANOPOLİS’TE 1600 YILLIK TOHUMLAR BULUNDU..

“Karadeniz’in Zeugması” olarak adlandırılan Eskipazar ilçemizde Hadrianopolis Antik Kenti’nde yapılan kazılarda küp içerisinde 1600 yıllık tohumlar bulundu.

Geç Kalkolitik, Roma ve Erken Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılan bölgede ortaya çıkarılan mozaikler sayesinde “Karadeniz’in Zeugması” olarak adlandırılan Hadrianopolis Antik Kenti’nde yeni keşifler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç.Dr.Ersin Çelikbaş Başkanlığında yürütülen ve halihazırda devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarında, yeni bir yapı alanı ortaya çıkarılırken; yapının mutfak kısmında küp içerisinde buğday, bir bakla türü olan fiğ, yoğurt otu, bıçak, kösere olarak adlandırılan biley taşı, bıçaklar maşrapa ve bronz kap bulundu.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Mustafa Yavuz:“İlimizin tarihinin aydınlanması ve turizmin çeşitlendirilmesi açısından yapılan bu çalışmalar oldukça önemli; özellikle Eskipazar Hadrianopolis Antik Kentin’de yürütülen kazılarda mozaiklerin çeşidi ve anlattığı hikayeler bakımından Anadou’da nadir olma özelliklerini gösteriyor.

Kentin ören yeri olması konusunda büyük bir gayretle çalışıyoruz, Karşılama Merkezi’nin  inşaatı bir ay içinde büyük oranda tamamlanmış olacak. Hamam yapısında restorasyon ve teşhir çalışmaları sonlanmak üzere, çok kısa bir zaman içerisinde Hadrianopolis ziyaretçilerin rahatlıkla gelip görebileceği ve gezebileceği bir ören yerine dönüşecektir.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.