GÜNLÜK 5 BİN EKMEK ÜRETECEK

06.03.2023 21:17

🍞GÜNLÜK 5 BİN EKMEK ÜRETECEK

YAHYA KEMAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE EKMEK ÜRETİMİ BAŞLADI..

Milli Eğitim Bakanlığının 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında “81 İlde 81 Ekmek Fırını Projesi” kapsamında Karabük Merkez Yahya Kemal Beyatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde entegre fırın tesisinin açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi.

Törene Vali Fuat GÜREL, Karabük Milletvekilleri Cumhur ÜNAL ve Niyazi GÜNEŞ, Başsavcı Koray KESKİN, İl Emniyet Müdürü Kadir YIRTAR, Karabük Cumhuriyet Başsavcısı Koray KESGİN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet UZUN, İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ, AK Parti Karabük İl Başkanı İsmail ALTINÖZ, müdürlük yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Fırının açılış kurdelasını öğrenciler ile birlikte kesen Vali Fuat GÜREL ve beraberindeki heyet daha sonra entegre fırın ve ekmek üretim hakkında Okul Müdürü Hüseyin IŞIKLAR’dan kapsamlı bilgiler aldı.

Düzenlenen programda tesiste ilk ekmek üretimi yapıldı.

Vali Fuat GÜREL ve beraberindeki heyet fırının hayırlı olması temennisinde bulunarak, kolaylıklar diledi.

Açılış töreninin ardından basına demeç veren İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ; “Covid-19 salgını döneminde olduğu gibi Karagün Dostu Meslek Liselerimiz yine geçirdiğimiz bu zor zamanlarımızda sahada aktif görev almaktadırlar. Depremzedelerimizin ısınma ihtiyacını gidermek için kısa sürede soba üretimi gerçekleştirdiler. Yine Halk Eğitimi Merkezlerimiz, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarımız ve Mesleki Eğitim Merkezimiz deprem bölgesindeki kardeşlerimizin ihtiyaçlarına yönelik üretimler yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar. Bakanlığımız tarafından belirlenen kardeş ilimiz Gaziantep’e ihtiyaçları doğrultusunda 125.000 ekmek ile birlikte uyku tulumundan, yağmurluk, eşofman, çocuk giysilerine, şapka, kazak, bere ve eldivenden soba üretimine kadar geniş bir yelpazede çalıştık.

Bugün burada açacağımız fırın sistemi ile alan öğrencilerinin uygulamaya yönelik üretim becerilerinin geliştirilmesi ve taşımalı eğitim yapan okullarımızda bulunan öğrencilerimiz için gerekli olan ekmeğin karşılanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda İlimiz Merkez Yahya Kemal Beyatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde entegre fırın kurulum çalışmaları tamamlanmış olup 2 usta öğretici (hamurkar) ve yiyecek içecek hizmetleri alanındaki öğrencilerimiz tarafından üretim yapılmaya başlanmıştır. İlimizde okul öncesi ücretsiz beslenme desteği alan öğrencilerimiz, taşımalı eğitim kapsamındaki öğrencilerin ve pansiyonda kalan öğrencilerimizin günlük ekmek ihtiyacını karşılayacak olan fırında günlük yaklaşık 5.000 ekmek üretilecektir. ” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.