Grip miyim Yoksa Covid mi?Nasıl ayırt edilir?

Grip miyim Yoksa Covid mi?Nasıl ayırt edilir?
25.09.2021 02:18

Covid miyim grip mi? Koronavirüs (Covid-19) ile grip ve nezle belirtileri arasındaki farkları uzmanı anlattı!

Son zamanlarda havaların değişkenlik göstermesi grip ve nezle salgınını da beraberinde getirdi. Burun akıntısı, baş ağrısı gibi nezle ve grip belirtileri koronavirüs ile benzerlik gösterdiğinden hemen herkesin aklında aynı soru yer ediniyor: Korona mıyım grip mi? Covid-19 ve grip semptomları fark gösterir mi? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Özgür Avinçsal, koronavirüs ile grip ve nezle belirtileri arasındaki farklar neler anlattı.

İşte uzmanından konuyla ilgili açıklamalar…

“Grip ve nezlenin semptomları; burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, subfebril ateş (belli belirsiz bir ateş) ve halsiz olarak sıralanabilmektedir. Ancak yeni mutasyonlar ile birlikte COVID hastaları çok farklı şikayetlerle bize başvurabiliyorlar.

Koronavirüs belirtileri;Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı son bildirgede hastaların yüzde 50’sinden fazlasında ateş yüksekliği, kuru öksürük ve kas ağrısı saptanmış olduğu bildirilmiştir. Daha az oranda ise gastrointestinal semptomlar; ishal, karın ağrısı, mide problemleri gibi şikayetlerle de hastalar başvurabilmektedirler.

Grip, nezle ve koronavirüs belirtileri arasındaki farklar nelerdir, nasıl anlaşılır?

Daha önceki mutasyonlarda tat ve koku kaybı daha sık görülürken artık tat ve koku kaybı daha az görülmektedir. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı gibi semptomlar hem soğuk algınlığında hem de koronavirüs hastalarında da semptom olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Burada önemli olan kriter, semptomların ve şikayetlerin azalmadan artması durumudur. Özellikle koronavirüslü bir kişiye temas durumu veya temas şüphesi varsa ve şikayetler başladıktan sonra düzelmiyorsa koronavirüse yakalandığınızı düşünebilirsiniz. Hiçbir klinik bulgu ve semptom bize yüzde 100 doğru bir bilgi vermemektedir.

Burun akıntısı yüzde 10 oranında daha az görülen semptomlar arasındadır. Bunun anlamı burun akıntısı ve tıkanıklığının da bazı kişilerde COVID-19 belirtisi olabileceğidir.

Hastalarımızı muayene ettikten sonra kesin tanıyı koymamız için COVID testi yaptırmamız gerekiyor. Bu hem kendimizi hem de etrafımızdaki insanları korumak anlamında büyük bir sorumluluk.

Bir şikayet varsa ve bu şikayetler artarak devam ediyorsa mutlaka bir ‘Kulak Burun Boğaz’ muayenesi ve COVID testi yapılması gerekmektedir. Bu durum halk sağlığı, ailemizin ve çevremizin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Şeker hastaları, yüksek tansiyon hastaları, astım hastaları ve ileri yaştaki insanlar daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor çünkü virüsü daha kolay kapabiliyorlar ve daha şiddetli komplikasyonlarla geçirme ihtimallerine sahipler.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.