GENÇ SADÂ KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI BİRİNCİ BÖLGE FİNALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GENÇ SADÂ KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI BİRİNCİ BÖLGE FİNALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
30.04.2024 18:50

GENÇ SADÂ KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI BİRİNCİ BÖLGE FİNALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ..

Karabük’te Genç Sadâ Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Birinci Bölge Finali Gerçekleştirildi.

Ortaokul ve Lise kategorisinde Karabük, Bartın, Zonguldak, Ankara, Kastamonu, Sinop, Kırıkkale, Çankırı, Çorum ve Bolu’dan 25 öğrencinin katıldığı Birinci Bölge Genç Sadâ Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlendi.

Programa İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş , kurum müdürleri, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Temsilcisi Mehmet Şahap ÖZALAYBE, STK Temsilcileri, Hayırsever İş İnsanı Şefik Yılmaz DİZDAR, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan program, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Temsilcisi Mehmet Şahap ÖZALAYBE’ nin ve İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ’ın selamlama konuşmasıyla devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ, programda yaptığı konuşmada, Kur’an-ı Kerim’in okunması ve anlaşılmasının kendileri için önemli bir ibadet ve manevi bir huzur ve güç kaynağı olduğunu söyledi.

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen mesleki yarışmaların, gençlerin Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlamalarına ve doğru bir şekilde okumalarına katkı sağladığını belirten AKBAŞ, “Aynı zamanda gençler arasında dostluk ve dayanışmayı arttırır, İslami bilgi ve kültürün yayılmasına da katkıda bulunur. Yarışmaların düzenlenmesi ve desteklenmesi, gençlerin dinlerine daha sıkı bağlı olmalarını ve daha bilinçli Müslümanlar olmalarını sağlar.” dedi.

AKBAŞ, gençlerin akademik, sosyal ve kültürel alanlarda kendilerini çok yönlü geliştirmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Bununla birlikte gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ve milli ve manevi duygular ile bezenmiş Kur’an ahlakı ile donanmış bir nesil yetiştirmek ana gayemizdir. Genç Sada Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışmasına katılan her öğrencimiz bizim nezdimizde çok değerlidir. Arkadaşlık, kardeşlik ve dostlukların tesisi yaptığımız işin ehemmiyetini kavrama bu programın sonunda en büyük kazancımız olacaktır.” dedi.

Protokol konuşmalarının akabinde seçici kurul üyeleri; İl Müftü Yardımcısı Ekrem AKMANŞEN, Karabük Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi Dr. Öğrt. Üyesi Mustafa GÖREGEN ve Doç. Dr. Tuğrul TEZCAN, İl Müftülüğü İmam Hatip’i Bayram DAĞDELEN ve İlyas TEKİN’den  oluşan yarışma,  İmam hatip ortaokulları ve imam hatip liseleri olmak üzere 2 ayrı oturumda gerçekleştirildi.

İzleyicilere adeta Kuran-ı Kerim ziyafeti yaşatılan yarışmada ülkenin dört bir yanından gelen genç hafızlar birer birer seçici kurul önünde performanslarını sergiledi.

Seçici kurulun yapmış olduğu değerlendirme sonucunda yarışmacılara, tecvit kuralları, okuma tarzı, ses ve makam gibi kriterlere göre jüri üyeleri tarafından 100 üzerinden puan verildi.

Program, yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerinin protokol üyleri tarafından verilmesinin ardından yarışmaya katılan öğrenciler ile birlikte fotoğraf çekilmesi ile sona erdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.