Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması Türkiye Finali İlimizde Gerçekleştirildi.

Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması Türkiye Finali İlimizde Gerçekleştirildi.
22.04.2019 00:21

Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde düzenlenen genç muhafızlar hafızlık yarışması Türkiye finali İlimiz Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesinde 21 Nisan 2019 pazar günü gerçekleştirildi.

Toplamda 15 ilden 10 İmam hatip ortaokulu öğrencisi ile 10 İmam hatip lisesi öğrencisinin yarıştığı Türkiye finaline Valimiz Fuat GÜREL, Milletvekilimiz Niyazi GÜNEŞ,  Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Oğuzhan ÖZKAN, Safranbolu Kaymakamı Dr. Fatih ÜRKMEZER, Ovacık Kaymakamı Mehmet Zahid DOĞU, İl Emniyet Müdürü Sırrı TUĞ, İl Genel Meclis Başkanı Hasan YILDIRIM, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, il protokolü, Müdürlüğümüz yöneticileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

İstiklal Marşımızın okunması ve Safranbolu Şehit Ömer Bilal Akpınar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mücahit Melih DAĞDELEN tarafından verilen Kur´an tilavetinin ardından program İl Müdürümüzün yaptığı konuşma ile başladı. İl Müdürümüz, il protokolünü ve misafirlerimizi saygı ve sevgiyle selamlayarak başladığı konuşmasında : “Ülkemizin dört bir yanından gelen siz değerli misafirlerimiz, Batı Karadeniz’in incisi, Türkiye’nin ilk demirinin üretildiği Sanayi Kenti Karabük’e ve O’nun gözbebeği Osmanlı mimarisini ve kültürünü yansıtması dolayısıyla Osmanlının parmak izi olarak adlandırılan, UNESCO Dünya Miras Kenti Safranbolu’ya Hoş geldiniz. ‘Şüphesiz ki Kur´ân´ı biz indirdik elbette O’nu yine biz koruyacağız’ âyetinde de ifade edildiği gibi Kur´ân´ın gerçek sahibi ve koruyucusu o kelâmın mutlak sahibi olan Allah´tır. Peygamberimiz (a.s.m.) kendisine vahyolunan âyetleri ezberinde tutar ve daha sonra sahabilere okurdu. Kur´ân´ı hâfızasına nakşedip ilk muhafaza eden bizzat kendisidir, ilk hâfız odur. Bu yönüyle hâfızlık bir Peygamber emanetidir. Kur’an’ın Genç Muhafızları, Arapça, Tefsir, Hadis, Fıkıh gibi İslami ilimleri kuşanmak suretiyle Kur’an’ın ahlakına da bürünerek yaşayan rol model, önder insanlar olacaklar. Allah Teala genç muhafızlarımızın sayısını artırsın, yollarını ve bahtlarını açık eylesin.” dedi. İl Müdürümüzün yaptığı konuşmanın ardından Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, Milletvekilimiz Niyazi GÜNEŞ ve Valimiz Fuat GÜREL de yarışmanın önemini ve anlamını belirtir birer konuşma yaptılar.

Seçici kurul üyelerinin Diyanet İşler Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman ŞAHİN, İstanbul Çamlıca Camii İmam Hatibi Kerim ÖZTÜRK, Diyanet İşler Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu üyesi Fatih OKUMUŞ, Karabük Müftüsü İlyas YILMAZTÜRK ve Ankara Hacı Bayram Camii İmam Hatibi Ahmet KARALI’dan oluştuğu yarışma İmam hatip ortaokulları ve imam hatip liseleri olmak üzere 2 ayrı oturumda gerçekleştirildi.

İzleyicilere adeta Kuran-ı Kerim ziyafeti yaşatılan yarışmada ülkemizin dört bir yanından gelen genç hafızlarımız birer birer seçici kurul önünde performanslarını sergilediler. Seçici kurulun yapmış olduğu değerlendirme sonucunda İmam Hatip Ortaokulu kategorisinde Ankara Yenimahalle Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde açılan imam hatip ortaokulu öğrencisi Mustafa Can AĞIRBAŞ birinci, Düzce Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Hamza ÖZTAŞ ikinci ve İstanbul Zeytinburnu TOKİ Seyitnizam Şehit Semih Balaban İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Eyüp Ensar TERZİOĞLU üçüncü seçildi. Anadolu İmam Hatip Lisesi kategorisinde Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammed ODACIOĞLU birinci, Rize Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hüseyin UÇAR ikinci, Adana Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mustafa AL HÜSEYİN üçüncü seçildi.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerinin İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU,  Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ ve Milletvekilimiz Niyazi GÜNEŞ tarafından verilmesinin ardından program, yarışmaya katılan öğrenciler ile protokol üyelerinin birlikte fotoğraf çekilmesi ile sona erdi.

Yarışmaya Katılan Öğrenciler

Oğuzhan DÜZTEPE – Aydın Nazilli Mehmet Sofuoğlu İmam Hatip Ortaokulu

Muhammed Nebhen ELSEYİD – Gaziantep Nizip Şehit Üsteğmen Uğur Taşcı İmam Hatip Ortaokulu

Selahaddin BENLİ – Kayseri Melikgazi Medine İmam Hatip Ortaokulu

İbrahim Hakkı SEVEN – Amasya Merkez Hattat Hamdullah İmam Hatip Ortaokulu

Mehmet Kerim ŞENOL – Isparta Merkez Gürkan İmam Hatip Ortaokulu

Muhammed Said GÜLER – Siirt Merkez Molla Halil İmam Hatip Ortaokulu

Metin BİLMİŞ – Erzurum Merkez İbrahim Hakkı Kubilay İmam Hatip Ortaokulu

Raşit Numan BATTAL – Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi

Enes EVİN – Siirt Anadolu İmam Hatip Lisesi

İbrahim AL HAMİD – Gaziantep Ömer Özmimar Anadolu İmam Hatip Lisesi

İbrahim YAMAN – Isparta Işıkkent Anadolu İmam Hatip Lisesi

Salayıdıng WUBULİMAIMAITI – Bursa Gemlik Roda Anadolu İmam Hatip Lisesi

Wusiman ABUDUSALAMU – İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi

Furkan KAYA – Manisa Akhisar Anadolu İmam Hatip Lisesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.