‘FaCiPa’ isimli mobil uygulaması ödül aldı

DANIŞMANLIĞINI KBÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ’NDEN DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER ÖZCAN’IN YÜRÜTTÜĞÜ FACİPA ADLI PROJE, BARTIN ÜNİVERSİTESİNDE 3.’SÜ DÜZENLENEN AR-GE PROJE PAZARI’NDA MANSİYON ÖDÜLÜ KAZANDI. BUSE YAREN TEKİN VE ARZU YILDIZ’IN PROJESİ, 33 FARKLI İL VE YURT DIŞINDAN YARIŞMAYA GÖNDERİLEN TOPLAM 204 PROJE ARASINDAN ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ.

‘FaCiPa’ isimli mobil uygulaması ödül aldı
29.04.2019 15:35

Karabük Üniversitesi öğrencilerinin FaCiPa adını verdikleri mobil uygulama projesi yüz felci hastalığına yakalanma riski olan bireylere ön teşhis koymayı hedefliyor.

Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencileri Buse Yaren Tekin ve Arzu Yıldız, yüz felcini uzman yardımı almadan teşhis edebilen mobil uygulama geliştirdiler. Proje yürütücülerinden Buse Yaren Tekin’in daha önce aynı hastalığı geçirmesi üzerine ortayı çıkan FaCiPa isimli projeyle öğrenciler, yüz felci hastalığına yakalanma riski olan bireylerin mobil cihazlarından uygulamayı yükleyerek belirli bir oranda ön teşhis koymalarını hedefliyor.

Mobil tabanlı bir uygulama olan FaCiPa, gerekli görüntü işleme teknikleri ile desteklenerek kişide yüz felci teşhisinde kullanılacak yöntemlerin (kaşları kaldırmak, ıslık çaldırmak, dişleri göstererek gülümseme) analiz edilmesini sağlıyor.

Proje ödül aldı

Danışmanlığını KBÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden Dr. Öğr. Üyesi Caner Özcan’ın yürüttüğü FaCiPa adlı proje, Bartın Üniversitesinde 3.’sü düzenlenen AR-GE Proje Pazarı’nda mansiyon ödülü kazandı. Buse Yaren Tekin ve Arzu Yıldız’ın projesi, 33 farklı il ve yurt dışından yarışmaya gönderilen toplam 204 proje arasından ödüle layık görüldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.