Eski Başkan Akay Yeni Başkan Çaylı’yı Yolsuzlukla itham ediyor

Eski Başkan Akay Yeni Başkan Çaylı’yı Yolsuzlukla itham ediyor
07.01.2021 01:41

Yenice eski Belediye Başkanı Mustafa Akay sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımında, Yenice Belediyesinin alt katının bir marketler zincirine düşük kiraya verilmesinin ,Yenice esnafının yok olmasını hızlandıracak bir oluşum olarak değerlendirdi.

Yenice Eski Belediye Başkanı Akay yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı;

“İlçemiz Belediyesi, belediyenin en altını boydan boya bir zincir markete kiraya vermiş. Kiraya verilen yer önceki yönetim tarafından; fakir fukara, garip guraba düğününü, kınasını daha ekonomik yapabilsin diye düğün salonu yapılan yer.

Alt katın tamamen 7510 TL’ye kiraya verilmesi de manidar geldi bize. Çünkü, oranın 3/1’i tam 15 yıl önce 2500 TL’ye kiraya verilmişti.

Zincir marketlerin, ilçe ekonomisine zırnık katkısı yok. Aksini, küçük ve yerli esnafı boğan, yok eden bir yapıları var.Ucuzluk kisvesi altında, kalitesiz ve markasız ürünleri pazarlama özelliğini taşıyorlar.

Bunlar; hem bakkal, hem manav, hem kunduracı, hem eczacı, hem konfeksiyoncu, hem elektrikçi, hem kırtasiyeci, hem bijuteri, hem nalbur, hem parfümcü, hem kasap, kısacası “ne ararsan bende var”diyen cinsinden kuruluşlar.

Çalıştırdıkları üç beş kişinin dışında, katkıları kira ve su ödemeleri. Onun dışında vergilerini merkezlerinde öderler. Hasılatlarını, bankaya dahi yatırmazlar.

Kimsenin düğününde göremezsiniz bunları. Cenazelere katılmak gibi bir huyları yoktur. Evi yananlara, okula, camiye destek olmazlar.

Bütün bunlar bilindiği halde, bir fabrikanın kurulabileceği büyüklükte olan bir iş yerinin 7510 TL gibi düşük bir kiraya verilmesini de anlamak mümkün değil.

Anlaşılması mümkün olmayan bir başka konu da esnafın suskunluğudur. Esnaf, kendisinin yok olmasını hızlandıracak bu oluşumlara sessiz kalarak, kendi sonunu hazırladığının farkında değil.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.