EŞİNİN YERİNE ADAY OLDU, KAZANDI!

EŞİNİN YERİNE ADAY OLDU, KAZANDI!
03.06.2024 14:19

EŞİNİN YERİNE ADAY OLDU, KAZANDI!
TARİHTE KENT MERKEZİNDE SEÇİLEN İLK KADIN MUHTAR OLDU..

Karabük Aydınlıkevler Mahallesi’de muhtarlık seçimleri yeniden yapıldı.

Seçimin yenilenmesinin ardından merkez ilçede muhtarlığını eşinin yerine aday olan Aysun Bostancı kazanarak tarihte kent merkezinde seçilen ilk kadın muhtar oldu.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Aydınlıkevler Mahallesi muhtarlığını kazanan Fahri Bostancı’nın aldığı ceza nedeniyle memnu haklarının bulunmadığı itirazı üzerine Merkez İlçe Seçim Kurulu kararıyla iptal edilen seçimler yenilendi.

Aydınlıkevler ilkokulunda saat 08.00’de başlayan seçimlerde 2 bin 110 seçmenden bin 269’u sandığa gitti. 4 aday için seçmenler 6 sandıkta oy kullandı.

Yapılan sayımda eşinin yerine seçime giren Aysun Bostancı 432 oy alarak seçimi kazandı. Diğer adaylar Ertuğrul Akyol 363, Tuncay Karatağ 328 ve Ramazan Böyükdağdibi 123 oy aldı, 23 oy ise geçersiz sayıldı.

Karabük kent merkezinde görev yapacak ilk muhtar olduğunu belirten Aysun Bostancı, bütün kadınların yönetimlerde var olmasını istediğini söyledi. Bostancı, “31 Mart seçimlerinde eşim kazanmıştı. O zaman iptal oldu, seçim düştü. Ben aday oldum ve halkımızın sayesinde kazandım. Eşim hem evde hem de muhtarlıkta yardımcı olacak. Kadınlarımızın her yerde seçme ve seçilme hakkı olduğunu ispatladım. Her yerde kadınlarımız da var. Herkese de tavsiye ediyorum. Bütün kadınların yönetimlerde var olmasını istiyorum ”dedi.

Eşi muhtar seçilen Fahri Bostancı ise “Eşim ‘bu işi ben yapacağım’ dedi. Mahalle halkı da arkasında durdu. Demokrasi kazandı. Karabük’te kadın olarak tek muhtar. Muhtarlıkta eşimin arkasındayım. Mahallemizde benim planladığım projelere eşimle beraber devam edeceğiz. Benim mahalle halkına verdiğim sözleri eşim yerine getirecek. Bu konuda da en büyük katkıyı ben ve mahallem vereceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.