DYK ORTAK SINAVI İLK KEZ DİJİTAL ORTAMDA YAPILDI

16.01.2023 10:57

DYK ORTAK SINAVI İLK KEZ DİJİTAL ORTAMDA YAPILDI

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl bir ilki gerçekleştirerek destekleme yetiştirme kurslarının (DYK) sınavlarını dijital ortama taşıdı.

Öğrencilerin derslerde edindikleri kazanımları pekiştirmelerine katkı sağlamak için düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarının ortak sınavı ilk kez çevrimiçi olarak yapıldı.

Karabük’te  kurslara devam eden 6, 7, 8, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katıldığı sınav, 14 okulda yapıldı.

 Birinci dönem DYK ortak sınavı, öğrencilere bireyselleşmiş eğitim, öğretmenlere ise öğrencilerini izleme imkânı sunmak amacıyla kurulmuş olan Öğrenci Öğretmen Destek Sistemi (ÖDS) üzerinden saat 09.00’da başladı. Öğrencilerin kendi okullarında girdiği sınav, saat 15.30’da sona erdi.

 
Destekleme ve Yetiştirme Kursları İzleme ve Değerlendirme Ortak Sınavı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ, “Bakanlığımızın üst düzey eğitim politakalarıyla hayata geçirdiğimiz pek çok proje sayesinde eğitimin tüm paydaşlarının dijital teknolojileri kullanım becerilerinin ve akademik başarılarının artırılmasını hedefliyoruz. Bakanlığımız bu yıl bir ilki gerçekleştirerek destekleme yetiştirme kurslarının (DYK) sınavlarını dijital ortama taşıdı. Devletimizin eğitime sunduğu güçlü imkanlar doğrultusunda okullarımızda sağlanan bilgisayar atölyelerinde öğrencilerimiz dijital ortamda sınava girdiler. Destekleme ve Yetiştirme Kurslarımızda öğrencilerimiz kendisinde eksik gördüğü derslerden kurs alarak eksikliklerini tamamlıyorlar. Çocuklarımızın her ders ve düzeyde yeterliliklerinin belirlenmesi, izlenmesi ve desteklenmesi için kurslarımız başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda öğrencilerimize gerek akademik anlamda gerekse sosyal, kültürel ve sportif anlamda gelişimlerinin sürekli takip edilmesi ve onlara zaman zaman geri dönütler verilmesi, ölçme ve değerlendirme yapılması eğitim sürecinin yapı taşlarından birisidir. Öğrencilerimizin bugün girmiş oldukları sınavda kendilerini yeterlilik temelli ölçme fırsatı buldular. Sınava katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.