DUAYEN FOTOĞRAFÇI CEMİL BELDER, JAPONYA’DA BÖLGEMİZİ TEMSİL EDECEK

05.01.2023 11:30

DUAYEN FOTOĞRAFÇI CEMİL BELDER, JAPONYA’DA BÖLGEMİZİ TEMSİL EDECEK

Doğa ve fotoğraf tutkunu ünlü fotoğrafçı, Cemil Belder,Japonya’da düzenlenecek, “Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılında 100 Fotoğraf” sergisinde Karabük’ü ve bölgemizi temsil etmeye hak kazandı.

Karabük’ün ödüllü fotoğraf sanatçılarından doğa tutkunu ve araştırmacısı Cemil Belder, geçtiğimiz yıl Bulak Mağarasının 3000 metre derinlerinde çektiği “Dünyanın Merkezine Yolculuk” isimli fotoğrafı ile bu yıl içerisinde Japonya’da düzenlenecek “Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılında 100 Fotoğraf” sergisinde Karabük’ü ve bölgeyi temsil etmeye hak kazandı.

Şehrimizin duayen fotoğrafçısı Belder, Türkiye’nin doğal güzelliklerini tanıtılan 100 fotoğraf içerisinde yer alması ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak şunları kaydetti;

“Japonya’da düzenlenecek “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında 100 Fotoğraf” sergisinde Karabük’ü Bulak Mağarasının 3000 metre derinlerinde çektiğim “Dünyanın Merkezine Yolculuk” isimli fotoğrafım ile temsil etmeye hak kazandım.

2021 yılında Türkiye Mağaracılık Federasyonu tarafından açılan yarışmada 1.’lik Ödülü alan Bulak Mağarası fotoğraflarım 2022 yılında ise Amerika’da Karst Waters Institute’nün düzenlediği yarışmada ise 2.’lik ödülü almıştı.

Japonya’da düzenlenecek bu özel sergi için Nisan – Aralık 2022 tarihleri arasında toplam 2.076 fotoğraf değerlendirmesi için Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’na gönderildi. Seçici kurulun değerlendirmesi sonucu Türkiye’nin doğal güzellikleri ve kültürel mirasını tanıtıcı 100 fotoğraf seçildi.

TC Tokyo Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde Japonya’nın önde gelen çeşitli kentlerinde 2023 yılında Büyükelçilik ile Japon makamlarınca ortaklaşa belirlenecek tarihlerde ülkemizin kuruluşunun 100. yılı kutlamaları çerçevesinde Japonya’da sergilenecektir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.