Dershanecilik Mi? Umut Tacirliği Mi?

Dershanecilik Mi? Umut Tacirliği Mi?
10.09.2020 21:40

Dershanecilik geleneğinden gelen O.Ü. yeniden dershanecilik sistemini canlandırmaya mı çalışıyor?


Birkaç gündür sosyal medyada, internet ortamında ve radyo haberlerinde reklamlarına yer verilen Yeni Nesil Öğrenme Atölyesi isimli kursun izin almadan ilan verdiği hakkında tutanak tutulduktan sonra başvuru yaptığı ortaya çıktı. 


1 Eylül itibarıyla kayıt almaya başlayan ve 14 Eylülde Safranboluda hizmet vermeye başlayacağını duyuran kurumun Milli Eğitime resmî başvurusunun olmadığı izinsiz olarak kayıtlara başladığı bildirildi. 


İlkokul, ortaokul, LGS ve YKS hazırlık kursları vermek üzere açılan kursa resmî izinler alınmaksızın öğrencilerin kaydediliyor olması yakın tarihte Karabük’te yaşanan eğitim skandalını akıllara getirdi. 


Geçtiğimiz Şubat ayında Karabük’te hizmet veren bir dershane dersin ortasında çocukları dışarıya çıkararak kapılara kilit vurmuş, kayıt sırasında velilerden peşin olarak aldığı dershane ücretleriyle kayıplara karışmıştı. Çocuklarının kilitli kapının önünde beklediklerini duyan aileler telaşla gelip dershane hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardı. 


Bu tarz olaylara tekrar mahal verilmemesi için velilerin de çok dikkatli olması gerekiyor. Çocuklarını Milli Eğitim onaylı kurslara göndermeleri hem maddi hem de çocuklarının geleceği için büyük önem taşıyor.


Her önüne gelen izin almaksızın kurs açabiliyor mu?

Kurs sahibi hiçbir resmî başvurusu olmadan nasıl ilan verebiliyor? 

Nasıl kayıt alabiliyor? 

Daha önceki olayda yaşandığı gibi eğitim mudileri ortaya çıkacak mı? 

Çıkarsa bunun sorumlusu kim olacak? 

Yaşanılan herhangi bir sorunda çocukların ve binbir emekle çocuklarına eğitim aldırmaya çalışan ailelerin vebalini kim üstlenecek? 

Şimdi vatandaş bu sorulara cevap arıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.