DAMARLARI FORMATLAYAN, YAĞDAN ESER BIRAKMAYAN BESİNLER AÇIKLANDI!

DAMARLARI FORMATLAYAN, YAĞDAN ESER BIRAKMAYAN BESİNLER AÇIKLANDI!
19.06.2023 09:43

DAMARLARI FORMATLAYAN, YAĞDAN ESER BIRAKMAYAN BESİNLER AÇIKLANDI!

İŞTE O MÜCİZE BESİNLER..

Sağlıklı bir yaşam için beslenme alışkanlıklarının da sağlıklı olması şart. Ancak günümüzde fast food kültürü ve işlenmiş gıda tüketimi sağlıksız besinlere olan yönelimi artırmakta.

Ateroskleroz, arter duvarları boyunca yağ birikintileri biriktiğinde ortaya çıkar.

Tıkanan arterler, daralmaya, kalbe ve vücudun diğer bölgelerine kan akışını kısıtlamaya neden olur.

Yapılan araştırmalara göre doğru besinler tüketildiğinde damar sağlığını korunmak mümkün.

İşte damar sağlığını destekleyen ve damarları temizleyen besinler.

NAR 
Renginden de anlaşılacağı üzere bir kalp dostu olan nar, vücudumuzdaki damarların daha aktif ve uzun ömürlü çalışmasını sağlıyor. Bünyesindeki antioksidanlar sayesinde nar, düzenli kullanımda sağlıklı bir yaşamın sırrı haline gelebiliyor.

BADEM 
 Her derde deva olan badem, damarlardaki kan yollarını temizliyor ve kalbin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Tekli doymamış yağ, lif ve antioksidan içerikleri sayesinde damar ve kalp dostu bir besin olarak öneriliyor.

ZERDEÇAL 
 Yemeklerde kullanılan ya da çay olarak da tüketilebilen zerdeçal, damarları temizlemekle birlikte damar sertliği gibi sorunların da ortadan kalkmasını sağlıyor.

ZEYTİNYAĞI 
Sağlıklı yaşamın anahtar besinlerinden biri olan zeytinyağı, düzenli kullanımda kalp ve damar rahatsızlıkları ile karşılaşma riskini yüzde 50 oranında azaltıyor. 

Uzmanların da sıkça tavsiye ettiği zeytinyağı, içerisindeki antioksidanlar sayesinde kalbi koruyor ve tansiyon gibi rahatsızlıkları da ortadan kaldırıyor.

TARÇIN 
Kandaki şekeri düşürmesi ve dengelemesi sayesinde tarçın, tam bir antioksidan deposu. Bu sayede kalbe giden damar yollarını temizliyor, tıkanıkların oluşmasını engelliyor. Tarçın, günde 1 çay kaşığı kadar tüketildiğinde damar yollarındaki rahatsızlık riskini yüzde 26 oranında azaltıyor.

YULAF 
 Tam bir lif deposu olan yulaf, düzenli bir şekilde tüketildiğinde kalp ve damar yollarını temizliyor. Ayrıca kolesterolü düşüren yulaf, özellikle öğlen yemeklerinde tüketildiğinde sağlık için son derece yararlı oluyor.

BROKOLİ 
Demir, vitamin ve mineral deposu olan brokoli, K vitamini ve lif açısından son derece zengin.

Damarlardaki kalsiyum oranını dengeliyor ve kolesterolü de ortadan kaldırıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.