CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “HEPATİT A AŞISINI ARTIK KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ”

31.10.2023 19:38

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “HEPATİT A AŞISINI ARTIK KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki KeyVac Aşı Üretim Merkezi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, açılışını yaptıkları Hepatit A aşısı üretim fabrikasının Ankara’ya, ülkeye ve Türk milletine hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, tesisin kendi alanında önemli bir boşluğu dolduracağını belirterek, “14 bin metrekare kapalı alanı, 12 bin metrekare fabrika üretim hattı ve 2 bin metrekare ofis alanından oluşan fabrikamız en son teknolojiyle donatılmıştır. Toplam 29 bin 500 metrekare fabrika sahasıyla KeyVac üretmeyi planladığı diğer aşılarda da inşallah öncü bir rol üstlenecektir” dedi.

‘YURT DIŞINA BAĞIMLILIĞIMIZ AZALACAK’

Erdoğan, Hepatit A aşısının 2012 yılından bu yana genel bağışıklama programında yer aldığını, Sağlık Bakanlığı’nca ücretsiz olarak 18’inci ve 24’üncü ayların sonunda olmak üzere her çocuğa 2 doz olarak uygulandığını vurguladı. Kronik karaciğer hastalığı ve pıhtılaşma bozukluğu olanlar ile risk grubunda olan birçok kişinin de ücretsiz olarak aşılandığının altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

“TÜRKİYE 4. ÜLKE OLACAK”

“Daha çok yurt dışından tedarik edilen Hepatit A aşısı artık dünya standartlarında ülkemizde de üretilecektir. Böylece Türkiye bu aşıyı en üst standartta üreten 4. ülke olacaktır. Açılışını yaptığımız bu önemli tesisle birlikte Hepatit A aşısında yurt dışına bağımlılığımız azalacaktır. Ayrıca bu alanda ülkemiz ileri teknolojiye ve yetişmiş insan kaynağına kavuşacaktır. Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılını kutladığımız bir dönemde hizmete giren KeyVac Hepatit A aşısı üretim fabrikasının bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Aklını, emeğini, birikimini ve vizyonunu ‘Türkiye Yüzyılı’nın emrine veren siz kardeşlerimizi yürekten tebrik ediyorum. Bugüne kadar yatırımlarıyla, üretimleriyle, istihdamlarıyla Türkiye’yi büyütme davamıza destek olan herkese şükranlarımı sunuyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.