BULDAN’DA 84 YILDIR RAMAZAN AYI, İFTAR VE SAHURDA TOP PATLAMADAN  GEÇİYOR.

BULDAN’DA 84 YILDIR RAMAZAN AYI, İFTAR VE SAHURDA TOP PATLAMADAN  GEÇİYOR.
12.03.2024 15:35

 

BULDAN’DA 84 YILDIR RAMAZAN AYI,
İFTAR VE SAHURDA TOP PATLAMADAN  GEÇİYOR.
BÖYLE OLMASININ
TRAJİK BİR ÖYKÜSÜ VAR!

Denizli’nin Buldan İlçeside 1940 yılından bu yana Ramazan ayında iftar ve sahur vakitlerinde top atışı yerine “canavar düdüğü” olarak bilinen siren çalınıyor.

Ramazan ayında ilçede yaşayan vatandaşlar, iftar ve sahur vakitlerinden siren sesiyle haberdar oluyor. Belediye binasının çatısında bulunan tarihi siren 3 farklı ses çıkarıyor. 40 saniye öten sirenin bakımları, belediye tarafından rutin olarak yaptırılıyor.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, ilçelerinde uzun bir süredir Ramazan topunun patlatılmadığını söyledi. Başkan Şevik, “Halkımıza iftar ve sahur vakti, ilçenin eski Belediye Başkanları’ndan Talat Tarakçı’nın İzmir’den getirttiği halk arasında ‘canavar düdüğü’ denilen siren ile duyurulur. İlçemizde Ramazan topundan vazgeçilmesinin sebebi ise trajik bir hikayedir.

O yıllarda Ramazan topu ‘Top Damı’ olarak bilinen mevkiden atılıyordu. Ancak o topunu patlatan dönemin Zabıta Amiri  Çön Habip lakaplı Habip Rolles, Ramazan topunu kendi bağından patlamaya başlar. Bu değişiklikten sonra halk, ‘Sahurda topun sesi az çıkıyor’ diye şikayet eder. O da ses çok çıksın diye topa konulan barutun miktarını arttırır. Barutu fazla olan top patlayınca zabıta amirinin ölümüne neden olur. O zamandan bu yana Buldan’da Ramazanlarda top patlatılmaz” dedi..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.