BAŞKAN SÖZEN  ‘ YATIRIMCI AKTİF BİR BÜTÇE OLACAK’

01.11.2023 18:45

BAŞKAN SÖZEN  ‘ YATIRIMCI AKTİF BİR BÜTÇE OLACAK’..
Kasım ayı İl Genel Meclis  Toplantısı, İl Genel Meclis  Başkanı Ahmet Sözen  başkanlığında başladı.

Başkan SÖZEN Kasım ayı İl Genel Meclis toplantıların 1.oturumunda yaptığı konuşmada 2024 bütçelerinin görüşüleceği ve bütçe görüşmelerinin 20 gün süreceğini belirtti.

İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen Kasım ayı İl Genel Meclis’in,
Açılış konuşmasında;
” Kasım ayı il genel meclisimizce il özel idaremizin 2024 yılı bütçesinin ve bütçe planlamalarının yapılacağı bir aydır. Bu minvalde çalışmalarımız 20 gün boyunca devam edecektir.2024 yılı bütçesi ile ilgili beklentiler çok yüksek ve bizde meclis olarak yaptığımız bu bütçeyle beklentileri karşılamaya çalışacağız.

Türkiye ‘deki gelişmeler ışığında Karabük ilimiz özelinde yapacağımız bütçe 2024 adına Cumhuriyetimizin 100.yılına yakışır ve aynı zamanda yatırımcı aktif bir bütçe olacaktır.
Bu manada Plan ve bütçe komisyonumuz 2024 bütçesinin taslağını 5 gün boyunca çalışacak, diğer taraftan tüm birim müdürlükleri ve ilçe özel idare müdürlüklerimizin bütçeleri ayrı ayrı bizzat müdürlerimizi davet ederek görüşülecek.
Öncelikle müdürlerimizden 2023 yılının bütçesi ile ilgili ayrıntılı bilgi alınacak, daha sonra 2024 yılı bütçesi ile ilgili çalışmalar yapılıp sonuçlandırılacaktır.

Bunun dışında; İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Jandarma Güvenlik Hizmetleri, İl Emniyet Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün taleplerini de bütçe imkânları dâhilinde görüşüp karara bağlayacağız.

İl Genel Meclisimiz bütçesini yaparken tasarruf tedbirlerine uyulup uyulmadığını kontrol etme ve takip etme açısından önemli bir görevi vardır.

İl Genel Meclisimiz sadece bütçe yapan değil, yapmış olduğu bütçeyi takip eden, sahadaki uygulamaları yakından inceleyen bir meclistir. Ayrıca ilçelerle ilgili ayrı ayrı ödenek tahsis edildiğinde köylerdeki ihtiyaçları tespit edip en iyi şekilde kullanılmasına vesile olmuştur.

Bütçe gelecekteki bir dönem için gelir ve giderlerin tasarlandığı mali plan olup, ekonomik, siyasi ve hukuki sonuçlar doğuracak bir öneme sahiptir. 2024 yılı bütçesi geçtiğimiz yıllarda yaptığımız gibi en üst düzeyde azami tasarruf bütçesi olacaktır. Çünkü milletimizin vergileri ile merkezi bütçeden İlimize aktarılan her kuruşu yine milletimize sorumluluk bilinciyle hizmet olarak geri iade edeceğiz. İl Özel İdaremiz, İlde icracı bir kurum olduğundan, yapılacak her bir kuruş tasarruf İlçelerimize ve Köylerimize yatırım olarak geri dönecektir. İl Özel İdaremizin sınırlı gelir kaynakları düşünüldüğünde, mali disipline önem verilecek, az para ile çok iş yapabilme amacında ve gayretinde olacağız.

Tasarruf tedbirlerine uygun ve riayet eden bir bütçe ortaya koyacağız, bunu son derece önemsiyoruz.
İl genel meclisimiz en ücra köylere uzanan vatandaşın gözü kulağı ve sesidir.
Nerede bir yerleşim birimi varsa orada Devlet var, orada altyapı, yol ve su var.

Bu sebeple yaptığımız görev mesuliyeti olan kutsal bir görevdir. Bu anlamda 2024 yılı bütçemizin halkımız için İdaremiz için Karabük için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle Karabük İlimiz ve Köylerimize hizmet noktasında daha iyi hizmet edebilmenin yollarını arayan değerli İl Genel Meclis Üyelerimize teşekkür ediyorum.
Bu kapsamda 2023 çalışmalarımız hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum köylerdeki asfalt çalışmalarımız aralıksız devam etmekte Yapılan asfalt;
Merkez 22,16
Eflani 19,10
Eskipazar 14,95
Ovacık 33,25
Safranbolu43,90
Yenice 52,15 olmak üzere
toplamda 186.51 km asfalt atmış bulunmaktayız toplam programımız ise 210 km’dir, geri kalan asfalt çalışmalarımız Eflani ve Eskipazar programları ile tamamlanacak. Mevcutta programımızın % 88,81 gerçekleştirmiş bulunuyoruz. 5 Mayıs 2023 tarihinde başladığımız asfalt programında 24 Ekim 2023 tarihine kadar toplam 104.000ton asfalt üretimi gerçekleştirildi.

Bu çalışmaların yürütülmesinde gece gündüz demeden ve mesai mefhumu gözetmeksizin sahada var gücüyle çalışan mesai arkadaşlarımıza, Yol ve Ulaşım Hizmetleri bünyesinde çalışan arkadaşlarımıza, asfalt şefimize, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimize ve bu koordinasyonun sağlanmasında çok büyük emeği olan Sayın Valimize ,Bu kaynakların ilimize aktarılmasında olağanüstü gayret gösteren saygıdeğer Milletvekillerimize sonsuz teşekkürlerimi ve şükranlarımı arz ederim.” Dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.