BAŞKAN KÖSE’NİN İHALE YOLSUZLUĞU SON ANDA SARI IŞIĞA TAKILDI!

29.11.2022 14:22

BAŞKAN KÖSE’NİN İHALE YOLSUZLUĞU MUHALEFETE TAKILDI!

Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, Kasım ayının başında yapılan Belediye Meclisi olağan toplantısında gündeme getirdiği ‘Çeşitli birimlerde (Temizlik, Park ve Bahçeler, Su ve Kanalizasyon, Kültür ve Sosyal İşler ile Destek Müdürlükleri) kullanılmak üzere hizmet alımı yoluyla araç kiralama işinin ihale edilmesini önermiş ve önerge gündeme ek 13. Madde olarak Belediye Meclisinin oy birliği ile plan bütçe komisyonuna havale edilmişti.

Konuyu etraflıca inceleyen belediye meclisi plan bütçe komisyonu üyeleri ilgili müdürlüklerde kullanılacak araçların 2018 model ve üzerinde olması, ayrıca parça parça 4 kısımdan oluşacak teklif usulüyle ihalenin yapılmasını oy birliği ile kararlaştırdı ve kararını meclis toplantılarının 3. Birleşimine sundu.

22 Kasım’da yapılan 3. Birleşimde komisyon kararı, hiç okutulmadan Belediye Başkanı Köse’nin inisiyatifi ile bir gün sonra yapılan 4. Birleşim toplantısına gerekçe belirtilmeksizin ertelendi. Aynı gün ihalenin, belediye meclisinden karar alınmadan, bütçe komisyonun kararı belediye meclisinden onaylanmadan 14 Kasım günü EKAP üzerinden Kamu İhale Kurumu’nda (KİK) ilan edildiği ortaya çıktı.

Usulsüz çıkılan ihalenin meclis günü akşam saatlerinde apar topar iptal edildiği bilgisi  son yapılan toplantıda  ortaya çıktı.

İptal edilen ihale ilanında Belediye Meclisi Plan bütçe komisyonun oy birliği ile aldığı kararın aksine 18 adet aracın kısım kısım değil tek seferde değerlendirilmesi ve araç modellerinin 2018 yerine 2015 olması kafaları karıştırdı.
(Mevcut Müstecir in elindeki araçların 2015 model olduğu söyleniyor)

Tek seferde ihaleye çıkılması durumunda çöp araçları ve tadilat projeli kamyonların da kapsama gireceğine dikkat çeken konuya yakın çevreler, “Söz konusu ihale ilanı usulsüz olup rekabet şartlarının oluşmamasına ve kamu zararının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bunun yanında tüm araçların tek seferde ihaleye çıkılması halinde çöp kamyonları tadilat projeli kamyonlar olacağından diğer kiralanacak araçlar için ihale teklifi sunmak isteyenlerin bir nevi önü kesilmiş olacak. Erken ihaleye çıkılıp sonrasında iptal edilmesi nedeniyle belediyeye de ekstra yük getirmiş oluyor”
Hal böyleyken
1- Meclis kararı olmaksızın böylesine yüksek maliyetli bir ihaleye hangi cesaretle çıkılıyor.
2- Usulsüz çıkılan ihale şartlarına uyan fakat meclisten çıkan şartlara uymayan araç parkuru olan bir şirket varmı.
3-Böyle bir şirket var ise bu şirketin yada ortaklarından birinin Başkan Elif Köse ile ile herhangi bir bağlantısı varmı
4-Bu ihale Muhalefet meclis üyelerince ortaya çıkmamış olsaydı İptal edilecekmiydi
5- iptal edilen ihalenin sorumluları kimlerdir bu iptalden  doğan kamu zararı kim tarafından karşılanacaktır?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.