AK PARTİ KARABÜK MİLLETVEKİLİ  ÜNAL, DÜNYA KADIN HAKLARI  GÜNÜ’NÜ KUTLADI

06.12.2022 16:09

AK PARTİ KARABÜK MİLLETVEKİLİ  ÜNAL, DÜNYA KADIN HAKLARI  GÜNÜ’NÜ KUTLADI

AK Parti Karabük Milletvekili ÜNAL 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla  bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

ÜNAL Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 5 Aralık’ın, Türkiye’de kadınların siyasal, kamusal ve toplumsal yaşama katılımları açısından köklü bir dönüşümü temsil eden önemli gelişmenin, kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmelerinin yıl dönümü olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin, pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıdığını anımsatan Ünal, “Kadınların seçme ve seçilme haklarını elde etmeleri, ülkemizde kadın erkek eşitliğinin sağlanması açısından önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu hak, kadınların toplum içerisindeki konumunu ve yerini tamamen değiştirmiş ve toplumun etkin bir bireyi olmalarına ciddi katkılar sağlamıştır.” dedi.
3 Aralık’ın da Dünya Engelliler Günü olduğunu anımsatan Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde engelli vatandaşların hayata katılımı noktasında, devrim niteliğinde adımlar da atıldığını söyledi.

Ünal, hiçbir ayrım yapmadan engelli bireylerin taleplerini karşılamaya devam edeceklerini de sözlerine ekleyerek konuşmasına şu şekilde devam etti.

“3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
 Sosyal devlet anlayışında, engelli olup olmadığına bakmaksızın her birey, yasalarla belirlenen temel hak ve özgürlüklerden eşit biçimde yararlanma hakkına sahiptir.

Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, aksine engelinden dolayı hiçbir olanaktan yoksun kalmamasına özen gösterilmeli, onlara sevgiyle kucak açılmalıdır. Bu amaçla Hükümetimiz tarafından, 2005 Yılında Engelliler Kanunu çıkartılmıştır.

Anayasal düzeyde 2010 yılında yapılan değişiklikle engelliler için alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılamayacağı hükmü getirilmiştir.

Birleşmiş Milletler Engellilerin haklarına ilişkin sözleşme ülkemiz tarafından 2007 yılında imzalanmıştır.

Özel eğitim ihtiyacı olan tüm engelli bireylerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz yararlanmaları sağlanmıştır.

 Yapılan yasal düzenlemelerle eğitim hizmetlerinden – evde bakım hizmetlerine, istihdamdan – çevre iyileştirmelerine kadar gerçekleştirilen uygulamalarla, pek çok konuda engelli kardeşlerimize hakları teslim edilmiştir.
Hiçbir ayrım yapmadan engelli kardeşlerimizin sorunlarına öncelik vermeye, her türlü talebini ve ihtiyacını karşılamaya devam edeceğiz. 

Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Engelli bireylerin hayata katılımı konusunda, son yıllarda devrim niteliğinde adımlar atıldı. Türkiye’de 560 bin kişi evde bakım hizmetinden yararlanmaktadır. Ayrıca, ülke genelinde 104 engelsiz bakım ve rehabilitasyon merkezinde de 7.064 engelliye hizmet veriliyor. Özel bakım merkezlerinde hizmet alan engelli sayısı 26 bin 491 dir. Ayrıca Engelli bireylerin bakımlarına destek olmak için, her birine ortalama engelli aylığı engeli %40 – %69 olanlar 1.226TL engeli %70 ve üzeri olanlara 1.840TL engelli aylığı ödenmektedir. Hükümetimiz döneminde Cumhurbaşkanımızın hassasiyeti ile Kamuda ve özel sektörde engelli istihdamına önem verildi.

Ve bugüne kadar kamuda 65.662 bin, kamu ve özel sektörde 120 bine yakın engelli istihdamı gerçekleştirildi.

Özel sektörde kota fazlası çalıştırılan engellilerin sigorta primlerinin tamamı destek kapsamına alındı, Unutmayalım ki sosyal hayatta engellilere sağlanan imkân ve kolaylıklar bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla beraber insana verilen değer ve önemin belirgin yansımalarıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, her birimizin her an ve bir nedene bağlı olarak engelli adayı olduğumuz bilinciyle, bütün engellilerimize yürekten sevgilerimi sunuyor,

‘’3 Aralık Dünya Engelliler Gününü’’ kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımıza mutlu bir yaşam dileğiyle, en derin sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.      

5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ
Milletlerin uygarlık yolunda gösterdiği ilerleme, kadına verdiği değer ile ölçülmelidir. Kuruluşunun ilk yıllarında olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.  

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK; “Bir toplum aynı amaca bütün kadınları ve erkekleri ile beraber yürümez ise ilerlemesine teknik olarak imkân ve bilimsel olarak ihtimal yoktur.” demek suretiyle Türk kadınına verdiği değeri ve kadının toplumların gelişmesinde ve ilerlemesindeki önemini vurgulamıştır.

5 Aralık, Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınların siyasal, kamusal ve toplumsal yaşama katılımları açısından köklü bir dönüşümü temsil eden önemli bir gelişmenin, “kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmelerinin” yıl dönümüdür.
Kadınların seçme ve seçilme haklarını elde etmeleri, ülkemizde kadın erkek eşitliğinin sağlanması açısından da önemli bir dönüm noktası olmuştur.
Bu gelişme ile Türkiye Cumhuriyeti’nde 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmış ve 1 Mart 1935’te ilk kadın milletvekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yerlerini almıştır.
Bu hak, kadınların toplum içerisindeki konumunu ve yerini tamamen değiştirmiş ve toplumun etkin bir bireyi olmalarına ciddi katkılar sağlamıştır.

Sevginin ve şefkatin simgesi olan aynı zamanda tarih boyunca milletimizin var olma mücadelesinde hiç çekinmeden canını ortaya koyan kadınlarımız, günümüzde de önemli başarı hikâyelerine imza atmaktadır.

Evinde, tarlasında, fabrikasında üretime destek olan, istihdam oluşturan, farklı alanlardaki başarılarıyla bizleri gururlandıran Türk kadını, her alanda topyekûn kalkınma hamlesi içinde olan Ülkemizin hedeflerine ulaşmasında da önemli katkılar sağlamaktadır.
Peygamber efendimizin;
 “Cennet annelerin ayakları altındadır.”
buyruğundaki anlayışın mensupları olan bizler, bugüne kadar kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

Yaşantımız boyunca doğumdan ölüme her anımızda varlıklarıyla ve destekleriyle onurlandığımız; sevgi, şefkat ve özverinin simgesi kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, tüm kadınlarımıza sağlık, başarı, mutluluk ve esenlikler diliyorum.” 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.