5’inci Safran Festivali Başladı

5’inci Safran Festivali Başladı
22.10.2021 18:37

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve en iyi korunan 20 kent arasında bulunan Safranbolu’da bu yıl 5’incisi düzenlenen ‘’Safran Festivali’’ kortej yürüyüşüyle başladı.

Babasultan mahallesi Şehitlik önünden Karabük Belediyesi Bandosu eşliğinde başlayan yürüyüş, Kazdağlıoğlu Meydanı’nda son buldu.

Eski Çarşı Kazdağlı meydanında düzenlenen açılış törenine Vali Fuat Gürel, AK Parti Karabük milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Karabük Tarım ve Orman İl Müdürü Çetin Ayvalık, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Seher Berker, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, AK Parti Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz, CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, Safranbolu Kültür ve Turizm Başkanı Şefik Dizdar ile kurum müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Safranbolu Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ardından festivale katılanlara ve protokol üyelerine cinci macunu dağıtıldı.

Etkinliğin ilk günü Karabük İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Safranbolu Tarımı, Ekonomisi ve Tıbbi Kullanımı” adlı panel ile sona erdi.

Etkinlikler 23 Ekim 2021 Cumartesi günü Yukarıçiftlik Köyünde yapılacak olan Safran Hasatı ile devam edecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.